K dobrej jungiánskej tradíci patrí vyjadrovať pomocou obrazov to, čo je ťažké uchopiť a pomenovať slovami. Preto autorka knihy, ktorá skúma narcistickú poruchu a jej dôsledky ako opustenosť a sebaodsudzenie, použila ako nástroj svojej psychoterapeutickej práce rozprávky. Začala vedľa seba klásť rozprávkové obrazy a psychické fenomény a nachádzala medzi nimi mnoho súvislostí.
Nakladateľstvo Portál vydalo ďalšie zásadné dielo klasika svetovej religionistiky Mircea Eliadeho, rumunského rodáka, ktorý od roku 1956 viedol katedru dejín náboženstva na Chicagskej univerzite. Tam hneď v prvý rok pôsobenia predniesol sériu prednášok o význame iniciačných rituálov. Tie mu zaistili profesúru a tým aj možnosť budovať koncept akademického (teda vedeckého, nie teologického) štúdia náboženstiev a založiť novú tradíciu religionistiky.
„Je bohužiaľ pravdou, že keď je žena manželkou a matkou, nemôže byť aj hetérou, rovnako ako hetéra trpí, že sa nestala matkou. Existujú ženy, ktorých údelom nie je rodiť deti, ale prinášať duchovné znovuzrodenie mužovi, čo je funkcia veľmi dôležitá,“ napísal 83-ročný Jung v liste Carlovi Jeffreymu. Hetéra, na ktorú vtedy určite myslel, bola Toni Wolffová, prezidentka Psychologického klubu v Zürichu, autorka výrazu „komplexná psychológia“ – a jeho dlhoročná milenka.
Každý má svoju budúcnosť, no len niektorí z nás žijú to, k čomu sú predurčení, hovorí psychológ a antropológ Alberto Villoldo v svojich knihách. Inšpiráciu k tomu, ako hľadať, nájsť a hlavne žiť svoj vlastný „posvätný sen“, našiel v tradíciii a technikách šamanov Amazónie a Ánd. V češtine práve vyšiel preklad jeho bestselleru Srdce šamana.
„Väčšina ľudí máva sny, ale len málokto chápe ich zmysel. Tým, ktorí chcú využiť sny ako dôležité odkazy svojej psychiky, prichádza na pomoc táto kniha,“ hovorí v úvode ku knihe Psychologie snu (Portál 2024) jej autor, švajčiarsky psychológ Ernst Aeppli. „Vysvetliť povahu, jazyk, funkciu a zmysel sna nie je jednoduché. Je nutné k snom pristupovať bez predsudkov, no s intuitívnym chápaním súvislostí, ktoré bežný rozum vníma ako paradox. Výklad sna vyžaduje aj široké kultúrne vedomosti, predovšetkým poznanie najčastejších symbolov, ktoré sa v snoch vyskytujú.“
„Mám osemdesiat jedna rokov, som o tridsať rokov starší, o niečo chudší a rovnako plešatý, ako keď som ako mladistvý päťdesiatnik začínal objavovať totemové zvieratá,“ predstavil sa Steve na seminári v Zaježovej, kam prišiel z workshopu, ktorý práve ukončil v psychoterapeutickom centre neďaleko Viedne. Obdivuhodná vitalita, zmysel pre humor, šarm a láskavosť, dokonalý archetyp Múdreho starca.
Prečo som na svete? Má moja existencia nejaký zmysel, nejaký vyšší cieľ? Objavím pravú cestu životom – ale ako? „Všetci máme skrytý príbeh, podľa ktorého pristupujeme k svetu a komunikujeme s ním,“ hovorí kanadská terapeutka Yehudit Silverman a dodáva, že tento príbeh je skrytý hlboko v našom podvedomí a že cesta k nemu vedie cez obľúbené rozprávky a mýty.
Matka ako osud. Otcove dievčatko, alebo pravidlá hry s mužským svetom. Mýtus romantickej lásky. Mystika superženy, alebo mýtus vlastnej nedostatočnosti. Čo sa stane, keď žena povie nie? Kráľ musí umrieť. Hľadanie stratených častí samej seba. Posvätná svadba. Bohyne úrody a uzdravené rany. To sú názvy niektorých kapitol knihy Hrdinka v nás, ktorá mapuje celoživotnú výzvu každej ženy: nájsť vlastnú identitu a byť taká, aká naozaj je.
Zaujíma vás, prečo sa nám snívajú sny a čo nám nimi chce naše podvedomie povedať? Kniha klasika analytickej psychológie Hansa Dieckmanna SNY JAKO ŘEČ DUŠE prináša teóriu aj ukážky praktických výkladov snov vychádzajúcich z C. G. Junga, ktorý sny považoval za „monológ pod prikrývkou vedomia".
Keď mal Carl Gustav Jung jedenásť alebo dvanásť rokov, sníval sa mu sen, ktorý ho vydesil tak, že sa ho sprvu bál dosnívať. O mnoho rokov neskôr, už ako starnúci muž, považoval tento sen za taký významný pre svoj život, že ho zaradil do svojej autobiografie. Videl totiž Boha sediaceho na tróne nad katedrálou v Bazileji, čo by ešte nebolo nič zvláštne, keby tento Boh neutrúsil obrovské hovno, ktoré strechu katedrály rozbilo.