Keď rozprávky liečia

Keď rozprávky liečia

Napísala 

Prečo som na svete? Má moja existencia nejaký zmysel, nejaký vyšší cieľ? Objavím pravú cestu životom – ale ako? „Všetci máme skrytý príbeh, podľa ktorého pristupujeme k svetu a komunikujeme s ním,“ hovorí kanadská terapeutka Yehudit Silverman a dodáva, že tento príbeh je skrytý hlboko v našom podvedomí a že cesta k nemu vedie cez obľúbené rozprávky a mýty.

Yehudit Silverman
VNITŘNÍ PŘÍBĚHY
Práce s mýty a pohádkami v terapii
Portál, 278 s.

Autorka knihy Vnitřní příběhy, ktorá nedávno vyšla v češtine vo vydavateľstve Portál, roky viedla oddelenie arteterapie na univerzite Concordia v Montreali a teraz školí nových terapeutov, aby šírili metódu práce s rozprávkami a mýtmi, ktorú sama vyvinula a s ktorou úspešne pracuje už dvadsať rokov. Vychádza zo skúseností, že každého z nás priťahuje niektorá z rozprávkových či mýtických postáv – bez toho, aby sme vedeli, prečo práve ona. Je to hrdina, ktorým sme my sami, a ktorého cesta životom je podobná tej našej. Autorka tejto metódy nakrútila o tom, ako takáto liečba vyzerá v praxi, aj dokumentárny film. Sleduje šiestich ľudí, ktorí si vybrali určitú postavu a vďaka nej sa ponorili do sveta tej rozprávky či toho mýtu, ktorý si sami vybrali a ktorý je pre nich mimoriadne dôležitý. Ukážky názorne priblížia viaceré kreatívne cvičenia na ceste za sebaobjavovaním a silu podpory, ktorú ľudia v tejto skupine navzájom zdieľajú.

Nie je však nevyhnutné, aby ste videli tento dokument, kniha samotná prináša krok za krokom postup, ako zvládnuť metódu objavovania príbehu, ktorý je pre každého z nás ten najdôležitejší. Silverman pracuje s deťmi, s dospievajúcimi i dospelými ľuďmi, ktorí majú rôzne psychické i fyzické problémy. Venuje sa aj liečbe ľudí, ktorí sa pokúsili o samovraždu, medzigeneračným traumám a dialógu medzi náboženstvami a kultúrami. Klienti sa identifikujú s rozprávkovou, mýtickou či filmovou postavou, vyrábajú masky, kreslia, tancujú, spievajú, využívajú všetky umelecké formy, aby lepšie chápali seba a svoje miesto vo svete.

Ukážky z knihy VNITŘNÍ PŘÍBĚHY:

Pre terapeuta je mimoriadne dôležité, aby prešiel najskôr celým procesom, aby na vlastnej koži zažil, aké to je, keď človek odhalí svoj skrytý príbeh. Vyžaduje to odvahu a ochotu preskúmať vlastnú kreativitu a nevedomý materiál. Aby sme mohli pomáhať iným, musíme čo najlepšie poznať vlastné príbehy, vrátane slepých škvŕn, aby sme ich nevnucovali klientom.

Expresívna terapia je odbor, ktorý uznáva, že pre zdravie človeka, pre jeho psychickú aj fyzickú pohodu je nevyhnutná kreativita a umenie. Ak si myslíte, že kreativita je tu len pre tých, ktorí majú nejaký „talent“, či „umeleckého ducha“, môže vám toto presvedčenie brániť v tom, aby ste objavili svoju prirodzenú tvorivosť a radosť. Nepotrebujete žiadne špeciálne schopnosti, len ochotu prepojiť sa so základnou časťou samého seba, ktorá túži skúmať a objavovať, ktorá chce byť otvorená a chce sa hrať. Toto je podstata liečebného procesu.

Picasso hovorieval: „Každý akt tvorby je predovšetkým aktom deštrukcie.“ Keď sa počas tvorivého procesu alebo aj v našom osobnom rozvoji zo všetkých síl snaží zrodiť nejaký nový pohľad, nové poznanie či nový výtvor, musia naše staré návyky, myšlienky alebo vzorce zaniknúť. Tvorivý akt nám preto môže prinášať nesmierne potešenie, no zároveň môže byť aj bolestný. Môžeme pociťovať aj vinu, keďže otriasame starým ja a doterajším vzťahom k svetu. Keď tvoríme, hľadáme zároveň aj zmysel, podstatu toho, čo robíme, kto sme. Dopad tvorivého aktu môže byť obrovský, v tej chvíli dávame podobu novému životu i smrti čohosi starého, čo sme už prekonali. Veríme, že to, čo vytvoríme, nás posunie na nové miesto, kde sme ešte nikdy neboli, a kam sa potrebujeme dostať.

Dôležitou súčasťou procesu je rozvíjať dôveru v intuíciu, ktorá nás zavedie presne k tomu, čo potrebujeme, hoci nemáme tušenie, prečo a ako. V istej fáze sa objavia vnútorní démoni, ktorí nás vyzývajú na súboj. Je to často bolestné, máme chuť sebaobjavovanie vzdať. Je nevyhnutné, aby sme tejto fáze poskytli dostatok času a verili, že napriek tomu, že nevieme, prečo trpíme a kam to celé smeruje, niečo proste funguje a niekam nás to vedie. Ide o kľúčový moment, postava a príbeh nám nakoniec odhalia to, čo potrebujeme vedieť, aby sme lepšie pochopili, kto sme. Na záznam, ako proces postupuje, budeme potrebovať denník a priestor vyhradený pre tvorbu. Mali by sme chodiť (samozrejme podľa možností nášho rozpočtu) do rôznych výpredajov, obchodov s výtvarnými potrebami, hudobninami a látkami a kúpiť to, čo nás zaujme. Tak spustíme proces rozvoja intuície a kreativity.

Musíme byť ochotní úplne sa odovzdať neznámemu. Nevieme, kam ideme, ani kde skončíme. Vieme len to, že existuje cesta a že sú ľudia, ktorí už tadiaľ prešli pred nami, bojovali s podobnými démonmi a našli vyšší zmysel a cieľ ľudského snaženia. Niekde v hĺbke každého príbehu je poklad, ktorý čaká, kým ho objavíme a vďaka ktorému sa zmeníme.

Túto knihu si môžete objednať v e-shope Martinusu:

Posledná úprava 18.06.2024

Nájdete nás na FB