Andrea Levitová, Markéta Hušáková
BECHTĚREVOVA NEMOC
Návod na aktivní život a průvodce cvičením
GRADA, 258 s.
K dispozícii sú nové protizápalové lieky a opatrenia na úpravu životného štýlu, vrátane dlhodobej rehabilitácie a celoživotného cvičenia. Najdôležitejšiu súčasť knihy tvorí súbor cvičení, vďaka ktorým každý človek s touto diagnózou zistí, že mu nielenže pomôžu nezaostávať za zdravými ľuďmi, ale dosiahnuť dokonca lepšiu kondíciu práve vďaka pravidelnému a vytrvalému cvičeniu.
Obe autorky – lekárka a fyzioterapeutka – čerpajú zo svojich bohatých skúseností na dvoch pracoviskách: Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Karlovej a Reumatologického ústavu v Prahe. Nie je to jednoduchá brožúrka pre pacientov, text je písaný síce zrozumiteľným, ale predsa len odborným jazykom, takže oslovuje aj zdravotné sestry a rehabilitačných pracovníkov. Časť venovaná cvičeniu sa však jednoznačne orientuje na samotných pacientov. Cenné údaje prinášajú aj kapitoly venované klinickým prejavom, prejavom aktivity, prognózam a komplikáciám tejto choroby, vrátane možností jej liečby. Pacienti tu nájdu aj rady týkajúce sa invalidného dôchodku, vychádzajúce však, samozrejme, z hľadiska podmienok v Českej republike. Dobre zorientovaný pacient s aktívnym prístupom k liečbe a cvičeniu dosahuje lepšie výsledky.
Toto ochorenie trápi ľudí už stáročia. Našli sa dokonca múmie zo starovekého Egypta s typickou „bambusovou chrbticou“. Toto zápalové ochorenie postihlo aj faraónov Ramzesa II. a Amenhotepa II. Ochorenie odborne študoval a popísal ruský neurofyziológ a psychiater Vladimír Michajlovič Bechterev (1857 – 1927), po ktorom choroba dostala meno – mimochodom ten vedec, ktorý krátko nato, ako Stalinovi diagnostikoval paranoju, umrel dodnes nevyjasnenou smrťou. Odborný názov ankylozujúca spondylitída je odvodený z gréckych slov ankylos (ohnutý) a spondylos (stavec).
Skúsenosti s liečbou ukazujú, že prvé príznaky nastupujú priemerne deväť rokov predtým, ako je možné ochorenie rozoznať na röntgene. Pacienti ich popisujú ako bolesti chrbtice s pocitom stuhnutosti, ktorý sa po rozcvičení zmierni. Okrem zápalu kĺbov a šliach sa môžu objaviť aj opuchy dolných alebo horných končatín, kožné problémy (psoriáza) a dokonca aj ťažkosti, ktoré s pohybovým systémom nesúvisia, ako zápaly očí (iritída) a zápaly čreva (Crohnova choroba a ulcerózna kolitída). Prejavuje sa hnačkami, bolesťami brucha a chudnutím. Bechterevova choroba sa objavuje častejšie v tých istých rodinách, na ich genetike sa podieľa viacero génov, predovšetkým HLA-B27. U mužov sa objavuje trojnásobne častejšie ako u žien. Bolo zistené, že fajčenie a ťažké mechanické preťažovanie pohybového ústrojenstva môžu spôsobovať rýchle zhoršenie ochorenia. Uvádza sa aj možný podiel psychického stresu a úrazov. Keďže stavce zrastajú, postupne sa mení i postoj a pohyblivosť chorého. Jasným príznakom je to, že chrbtica sa ohýba dopredu. Do akej miery sa ohne, to závisí od mnohých faktorov, od štádia ochorenia, od fyzioterapie, farmakologickej liečby a od pacientovho aktívneho prístupu k liečbe. Vhodné cvičenie môže pomôcť, aby ohnutie chrbtice nebolo také výrazné.
Keďže ide o zápalové ochorenie, pacienti môžu byť viac unavení než iní ľudia. Býva popisovaná aj vyššia citlivosť na infekcie, najmä pohlavných orgánov a čriev. Môže sa pridružiť osteoporóza, choroby srdca, pľúc a obličiek. Dokonca aj v prípade dlhodobej neúspešnej liečby neplodnosti, zhoršenej pohyblivosti spermií, bolestí genitálií a sexuálnych problémov je vhodné overiť, či nejde o Bechterevovu chorobu.
Farmakologická liečba spočíva v podávaní liečiv s rôznym mechanizmom účinku: tabliet, injekcií alebo infúzií. Cieľom je zmierniť bolesti, skrátiť rannú stuhlosť, znížiť aktivitu ochorenia a zlepšiť kvalitu života. Farmakologická liečba je individuálna, čo znamená, že sa vždy odvíja od formy ochorenia, jej aktivity a pokročilosti, pridružených ochorení a ďalších súvislostí. Fajčiarom bude lekár určite odporúčať, aby prestali fajčiť. U máloktorého ochorenia sú také dôležité pohybové opatrenia. Pravidelné každodenné cvičenie vedie k prevencii ťažkých deformít pohybového systému a predchádza nevratnému stuhnutiu chrbtice. Liečebná rehablitácia výrazne prispieva k zníženiu celkových nákladov na liečbu. Z cvičení sa odporúčajú spinálne (rotačné) cvičenia, metóda Ludmily Mojžišovej, ktorá uvoľňuje chrbticu a kĺby a zvyšuje pohyblivosť panvy, nácvik vzpriameného držania tela a spráneho pohybu pri bežných činnostiach. Vhodné sú aj niektoré prvky z jogy a pilates. Vhodné techniky vás naučí fyzioterapeut a systém odporúčaných cvičení nájdete aj v tejto knihe.