Joan Miró v Danubiane

Joan Miró v Danubiane

Napísala 

Jeho prvé výstavy doma aj vo vysnívanom Paríži skončili fiaskom. Ľudia dlho nechápali silu tohto nevšedného talentu. Až Hemingway pritiahol pozornosť milovníkov umenia na originálneho umelca, ktorý preferoval intenzívne farby a jednoduché tvary – keď mu ako prvý zaplatil za obraz Farma v tom čase obrovskú sumu 5000 frankov. A teraz máme možnosť vidieť Miróa po prvý raz aj na Slovensku. Druhého júla bola slávnostne otvorená výstava jeho obrazov v jednom z najmladších európskych múzeí moderného umenia Danubiana, v jedinečnej galérii pri Dunaji a v blízkosti hranice troch štátov - Slovenska, Rakúska a Maďarska.

Picasso, Dalí a Miró. Trojica španielskych maliarov, ktorých dalo svetu dvadsiate storočie. Joan Miró bol Katalánec, narodil sa roku 1893 v Barcelone ako syn bohatého zlatníka. Rodičia z neho chceli mať úradníka so zaistenou existenciou, ale po synovom nervovom zrútení kapitulovali a zmierili sa s tým, že budú mať doma umelca. Doma ako doma, budúci maliar túžil po Paríži, kde v tých rokoch žila silná generácia výtvarníkov a literátov – Picasso, Éluard, Prévert, Hemingway. Miró sa našiel medzi surrealistami. Mladí umelci volali po novom umení, po iných hodnotách ako boli tie, ktoré doviedli ľudstvo k hrôzam prvej svetovej vojny. André Breton, autor Manifestu surrealizmu z roku 1924, o Miróovi vyhlásil, že je „najsurrealistickejší zo všetkých surrealistov“.



Každý umelec hľadá to správne miesto pre svoj ateliér, kde sa mu dobre tvorí aj experimentuje. Pre Miróa bola voľba jasná – bude to Malorka, ostrov, na ktorom stál letný dom, v ktorom od roku 1900 trávil každé prázdniny, a kam sa uchýlil aj po nervovom zrútení, keď mu rodičia nedovolili študovať na maliarskej akadémii. Aj jeho manželka Pilar Juncosa pochádzala z Malorky. Vzali sa roku 1929, mali jedinú dcéru a prežili spolu dobré manželstvo bez škandálov, nevier a excesov takých typických pre iných umelcov. Miró nepil alkohol, nemal milenky, nebral drogy, len maľoval. Spoločne s manželkou založili nadáciu Foundáció Pilar i Joan Miró a Mallorca, ktorá venovala mestu Palma de Mallorca Miróov ateliér. Tu maliar ako 60-ročný pochopil, že je konečne umelecky slobodný a začal tridsaťročnú etapu umeleckých experimentov. A tu ako 90-ročný aj umrel.

Vilu s ateliérom navrhol známy katalánsky architekt Josep Lluís Sert z tradičných materiálov Stredomoria a s rešpektom ku krajine. V Danubiane vidíme repliku Miróovho ateliéru, môžeme si vychutnať fascinujúci kreatívny chaos výtvarníka s dušou básnika, o ktorom jeho vnuk, ktorý po matke prevzal zodpovednosť za propagáciu Miróovho diela, vyhlásil, že „bol umelcom 24 hodín denne a 365 dní v roku“. Pre túto výstavu vybral 38 malieb, kresieb, sôch, tapisérií, grafík a japonskú knihu, na ktorej vidieť inšpiráciu kaligrafiou.

Rukopis diel Joana Miró je ľahko identifikovateľný, sú to tvary redukované na základné znaky, piktogramy a obrazce, pri ktorých používa len základné farby v jasných žiarivých odtieňoch. Témy čerpá zo snov a fantázie, námetom mu je ľudská duša aj celý vesmír, inšpiráciu nachádza v detských kresbách, v ľudovom umení a v prehistorických maľbách na stenách jaskýň. Z podobných zdrojov čerpali aj členovia avantgardnej skupiny CoBrA, ktorí sa dali dohromady jedného novembrového dňa roku 1948 v kaviarni parížskeho hotela Notre Dame a prijali názov, ktorý sa skladal zo začiatočných písmen miest, z ktorých pochádzali (Copenhagen, Brusel, Amsterdam). „Nemaľujem, len udieram“, pomenoval svoj štýl Karel Appel, a ďalší z nich, Constant Nieuwenhuys, vyhlásil: „Pracujeme pre svet zajtrajška“. Skupina CoBrA existovala len do roku 1951, no jej členovia výrazne ovplyvnili vývoj moderného umenia v Európe.



Výstavu Miró&CoBrA v Danubiane otvorila holandská princezná Beatrix. Až do 13. novembra 2016 tu môžeme vidieť hviezdy svetového výtvarného umenia – 38 diel Joana Miróa a 60 diel členov skupiny CoBrA. Do Danubiany sa dostanete buď autom, alebo autobusom MHD číslo 90, ktorý odchádza raz za hodinu spred SND (vystúpite v Čunove na konečnej), alebo autobusom číslo 91 do Čunova. Alebo najlepší tip na nezabudnuteľné popoludnie - každý deň o 13.30 hodine vypláva z bratislavského prístavu loď Žilina, ktorá kotví presne pri Danubiane, kde na vás dve hodiny počká a potom vás zvezie naspäť. Počas prestávky máte čas pozrieť si aktuálne aj stále výstavy, prejsť sa po priľahlom parku so sochami domácich aj zahraničných sochárov a posedieť pri káve v galerijnej kaviarni, či kúpiť knihy o umení v predajni suvenírov.

 

Posledná úprava 09.10.2021

Nájdete nás na FB