Že táto voda síce smrdí, ale zároveň aj lieči, vedeli tunajší ľudia už oddávna. Zaznamenal to aj polyhistor Matej Bel, keď v roku 1740 spisoval vlastivedné dielo Historicko-zemepisné poznatky o novom Uhorsku. Z roku 1763 pochádza prvý oficiálny rozbor smrdáckych vôd, dal ho urobiť úradný lekár Ján M. Gottmann. Prvý kúpeľný dom postavil roku 1833 Jozef Vietoris, nitriansky podžupan a majiteľ pozemkov v okolí prameňov. Klasicistický portál kaštieľa Mier je aj dnes symbolom smrdáckych kúpeľov. Vietoris dal odvodniť močiar a vybudovať park so vzácnymi drevinami, ktorý má rozlohu 16 hektárov a poskytuje pacientom zázemie pre relax.
Roku 1957 boli objavené dva nové výdatné zdroje liečivej vody, nazvané Jozef I. a Jozef II. Ich voda obsahuje až 680 mg sírovodíka (a 3400 mg minerálnych látok) na liter, čo je onen svetový unikát. Kvôli nemu sem prichádzajú kúpeľní hostia z celého sveta, okrem domácich sú to klienti z Nemecka, Kuvajtu, Saudskej Arábie, USA či Anglicka. Pre malých pacientov je prichystaných 35 lôžok v detskej liečebni.
Keď sa dvaja spoja
Ak je stav pacienta vážnejší, pobyt si vyžiada tri až päť týždňov. Ak je pacient disciplinovaný, môže čakať priam zázračné zlepšenie svojich problémov. Často sa stáva, že zúfalý človek, ktorý sa pri príchode škriabal do krvi, odchádza s uzdravenou čistou pokožkou. „Poznáte známy trojuholník pacient-lekár-choroba. Hovorí sa, že keď sa dvaja z nich spoja, tretí nemá šancu,“ vysvetľuje primár kúpeľov MUDr. Ján Lidaj, prečo vydrží liečebný efekt pol až trištvrte roka, a tým pacientom, ktorí o seba doma dbajú, aj rok. Po roku majú nárok na ďalší pobyt, ktorý im prepláca poisťovňa. Pravidelne sa vracajú aj zahraniční samoplatcovia, pretože vodu takýchto kvalít nájdu naozaj len tu, v Smrdákoch.
Smrdáky, malá dedina s 500 obyvateľmi, sa rozkladajú na úpätí Karpát, sedem kilometrov od okresného mesta Senice a 80 km od Bratislavy. V treťohorách sa tu rozlievalo more. Karpaty vtedy tvorili pásmo ostrovov a plytkých lagún. Milióny rokov sa vo vode hromadili sedimenty, z ktorých vznikli žriedla minerálnych vôd. Minerálna voda s vysokým obsahom sírovodíka sa čerpá z hĺbky 50 – 75 metrov. Voda je studená, má 12 °C, zmiešava sa s teplou vodou v pomere 1:5 na liečebnú koncentráciu 100 - 150 mg/liter. Na sírovodík pozor! Pri vysokej koncetrácii je to toxický jed. Nikdy si do tohto kúpeľa neponárajte hlavu. Vo vani ležte tak, aby ste mali srdce nad teplou vodou a dýchali pri vetracom okienku. Pri nižšej koncentrácii a teplote okolo 38 °C sa už počas štvrťhodinového vaňového kúpeľa spúšťa liečivý proces. Sírovodík sa vstrebáva do tela, pôsobí proti zápalom, urýchľuje regeneráciu buniek kože a zvyšuje imunitu. Na problémy s kĺbmi a platničkami si môžete dať aj bahenný zábal. Základom pre smrdácke bahno sa stala naviata spraš, ktorú zaplavovali sírovodíkové vody. Práve sírovodík dáva vrstve bahna čiernu farbu a liečivú silu. Po vyťažení bahno dozrieva ešte rok ponorené v minerálnej vode. Keďže chladne 4 x pomalšie ako voda, bahenná kúra prehreje telo naozaj poriadne.
Čím by sme boli bez vína?
Do prednášky pána primára zaznela zvonku dychovka. Pod oknami kúpeľov, priamo na námestí práve začínali oslavy vinobrania. Krojovaný sprievod prinášal starostke obrovský strapec hrozna: „Symbol práce šeckých hospodárú, kerí sa starajú, aby jsme mjeli šeckého dostatok. Vitajte šeci!“ Všetci, teda domáci i kúpeľní hostia, sa špacírovali pomedzi stánky, tancovali na námestí, kupovali deťom balóniky a cukrovú vatu, sebe nové hrnčeky, obrázky Panenky Márie, bižutériu – a najmä burčiak.
Na celé to hemženie oslavujúce nové víno sa zvysoka dívali sochy svätého Floriána, svätého Vendelína a svätej Rozálie, ako mi ich ochotne predstavili speváčky v záhoráckom kroji. Jeden je patrón hasičov, druhý ochranca dobytka, koho chráni svätá Rozália, k tomu sme sa už nedostali, lebo sa z tribúny ozvalo: „Rok se s rokem sešel, vážení a milí Smrdáčané a hosté, aby jsme zvjestovali, co jsme dopestovali. Veď co by jsme si počali celý rok bez vína? Zlatistým či rubínovým mokem pripijem si na zdraví!“ Počuli sme aj dobrú novinu, že víno Skalický rubín získal tak ako kedysi skalický trdelník ochrannú značku Európskej komisie, certifikát kvality a ochrany pôvodu. Ôsmy ročník vinobrania pripravil miestny úrad, domáci vinohradnícky spolok a Vínna cesta Záhorie, sviatok dobrého vína trval tak dlho, ako mal, námestím sa ozývala tanečná hudba a spev takmer až do rána.
Indikácie a kontraindikácie kúpeľov v Smrdákoch
Pre ktoré diagnózy sú kúpele vhodné: psoriáza * atopická dermatitída * chronické ochorenia kože * seboroická dermatitída * prurigo * ichtyóza * rosacea * stavy po popáleninách a poleptaniach * akné * sklerodermia * psoriatická artritída * reumatodiná artritída * osteoartróza * vertebrogénny algický syndróm alebo Bechterovova choroba
Pre koho liečba nie je vhodná: bronchiálna astma * epilepsia * infekčné ochorenia * malígne procesy * akútne psychózy * tromboflebitídy * diabetes * závažné srdcovo-cievne ochorenia * tehotenstvo * inkontinencia moču a stolice * imobilní alebo ťažko mobilní pacienti
© text a fotografie: Danica JANIAKOVÁ