Znížte psychický stres. Zabezpečte si podporu od najbližšieho okolia, od rodiny, priateľov, kolegov v práci. Vyhýbajte sa časovej tiesni, vždy majte dostatočnú časovú rezervu, aby ste bez stresu včas prišli na každé stretnutie, aby ste stihli každý autobus, vlak či lietadlo. Nevykonávajte priveľa úloh naraz; najskôr urobte jednu, až po jej dokončení začnite pracovať na ďalšej.
Nezabúdajte na oddych a relaxáciu. Do svojho denného programu zaraďte pravidelné prechádzky, dostatok spánku, teplé a perličkové kúpele, autogénny tréning či jogu, nesúťažný šport a nestresujúce koníčky.
Aspoň tri dni v týždni venujte 40 minút vytrvalostnému cvičeniu, ako je rýchla chôdza, beh, plávanie, cyklistika, beh na lyžiach. Ak trpíte na niektorú z kardiovaskulárnych alebo iných závažných chorôb, poraďte sa o vhodnej pohybovej aktivite so svojím lekárom.
Prestaňte fajčiť.
Znížte obsah soli v potrave. Nahraďte ju prírodnými rastlinnými koreninami. Nejedzte jedlá a nepite nápoje s vysokým obsahom soli (údeniny, konzervované a instantné jedlá, niektoré minerálne vody).
Do svojho jedálnička zaraďte jedlá s vysokým obsahom vlákniny a vitamínov (denne aspoň päť kusov ovocia alebo 500 g zeleniny, v surovej a sparenej forme; celozrné výrobky), plnotučné mliečne výrobky nahraďte nízkotučnými (syry s obsahom tuku v sušine menej ako 30%), znížte príjem živočíšnych tukov (maslo, žĺtky, červené mäso a výrobky z neho), zvýšte príjem rýb a rybacích výrobkov. Nevyprážajte, nefritujte, varte v pare. Ak máte nadváhu, zredukujte kalorický príjem a zvýšte výdaj energie.
Konzumáciu alkoholu obmedzte na najviac 2– 3 dl vína (alebo 0,3 až 0,5 l piva alebo 0,04 dl destilátu) denne.
Doma si pravidelne merajte krvný tlak v rovnaký čas ráno a večer. Z nameraných hodnôt vypočítajte priemerné hodnoty. Mali by ste dosiahnuť priemerné hodnoty 135/85 mmHg (alebo menej). Používajte kalibrované tlakomery, ktorých presnosť bola overená podľa protokolu BHS alebo AAMI.
Nepokúšajte sa zaviesť všetky tieto zmeny naraz. Budete úspešnejší, ak ich začnete zavádzať postupne. Sústreďte sa na efektívne zvládnutie jednej alebo dvoch zmien a až potom, keď sa vám podarilo trvalo ich zabudovať do vášho nového životného štýlu, sa zamerajte na ďalšie zmeny.
Viac informácií o problémoch zrelého veku nájdete v knihe:
Čo s načatým životom? Muž a žena na prahu päťdesiatky
Objednávajte na tel. č. 0908 069 388 a na info @ klub50.sk, kniha stojí 5 eur, poštovné neplatíte.