Príznaky andropauzy môžu byť telesné, psychické a sexuálne. "Muža k lekárovi najčastejšie „doženú“ poruchy sexuálnych funkcií," konštatuje sexuologička MUDr. Danica Caisová. "Zaskočí ho pokles sexuálnej túžby, slabšia erekcia, ani ejakulácia už nie je taká, aká bývala. No andropauza nezhoršuje len sexuálny život. Muži si často sťažujú na únavu, nespavosť, neschopnosť sústrediť sa, nižšiu výkonnosť, depresívne nálady. Rodinu i kolegov prekvapí, že z príjemného manžela, otca, či kolegu sa stáva zlomyseľný, neústupčivý a nepriateľský škriepnik, ktorý vyvoláva konflikty vo vzťahoch. Niektorí dedkovatejú, priberajú, tuk sa im ukladá okolo pása, vypadávajú im vlasy, rednú kosti. Starnúci muži frustrovaní z ťaživých zmien a straty atraktívnosti často ponižujú nedosiahnuteľné ženy. Iní zareagujú opačne, za každú cenu sa chcú vyrovnať mladým mužom, voľný čas trávia vo fitcentrách, obliekajú sa ako mladí, nájdu si o generáciu mladšiu partnerku." Zmeny, ktoré prichádzajú postupne, súvisia s poklesom hormonálnej činnosti semenníkov a s poklesom tvorby testosterónu, mužského pohlavného hormónu. Každý muž, ktorý má viac ako 45 rokov, by mal minimálne raz za dva roky navštíviť urológa a dať si vyšetriť prostatu. No napriek tomu, že sa o andropauze i nutnosti preventívnych vyšetrení veľa hovorí i píše, muži to trestuhodne zanedbávajú. Obávajú sa vyšetrenia, obávajú sa aj jeho výsledkov. Buď rezignujú a povedia si, že jednoducho starnú a všetko toto k starnutiu patrí, alebo súperia s mladšími mužmi a zákonite prehrávajú. Niekedy sa trápia aj niekoľko rokov, kým konečne prídu za lekárom.
Doktorka Caisová pripomína: „Muži by mali vedieť, že hoci existujú účinné a dnes už aj bezpečné lieky, nie sú zázračné. Nevrátia mladosť, nedokážu zastaviť čas. Dokážu však zlepšiť sexuálne funkcie, telesnú výkonnosť i radosť zo života.“
Muž, ktorému diagnostikovali pokles hladiny testosterónu, má dnes niekoľko možností liečby. Môže brať tabletky, môže si každé tri týždne nechávať pichať injekcie, k dispozícii je aj transdermálna (cez kožu) gélová liečba, a injekcia s výhodným trojmesačným intervalom. Každý spôsob má aj svoje nevýhody. Tabletky treba brať viackrát denne a hladina testorénu pri nich výrazne kolíše. Injekcie, ktoré sa pichajú raz za tri týždne, sú bolestivé a ako následok môžu mať vznik akné, zadržiavanie tekutín a iné komplikácie. Pri aplikácii gélom cez kožu môže muž preniesť gél aj nq manželku a deti, nepríjemný je aj fakt, že až šesť hodín po jeho aplikácii sa nesmie kúpať alebo sprchovať. Nevýhodou je aj vysoká cena. Najnovšia injekcia s trojmesačnou aplikáciou ponúka výhodu v tom, že stačí zájsť za lekárom 4-krát do roka, testosterón dosahuje stabilné hladiny a je bezpečný a dobre tolerovaný. Nevýhodou môže byť fakt, že sa liečba nedá rýchle prerušiť.
Andropauzou sa spokojný život muža nemusí skončiť. Urológ MUDr. Martin Hrivnák si spomína na pacienta, ktorý mu po nasadení testosterónu povedal: „Pán doktor, predtým som nežil, až teraz začínam znovu žiť.“ Vo verejnosti sa občas objavujú obavy z toho, že testosterón je „benzínom“ karcinómu prostaty, teda že sa po nasadení tejto substitučnej terapie zvyšuje riziko vzniku rakoviny. MUDr. Hrivnák tieto obavy vyvracia: „Muž, ktorému bola nasadená androgénna substitučná terapia, je pod dozorom lekára. Akonáhle zistíme, že mu začína stúpať hladina PSA, liečbu stopneme. No rád by som zdôraznil, že ani na veľkých súboroch sledovaných mužov sa nezistila súvislosť medzi liečbou testorónom a rakovinou prostaty. Neexistujú teda dôkazy o karcinogenéze „de novo“, ani o potencovaní rastu subklinického CaP substitučnou liečbou. V súčasnosti používané testorónové preparáty sú bezpečné a účinné. Pacient musí byť oboznámený s úskaliami liečby a aktívne spolupracovať pri výbere lieku.“
Na záver ešte treba vymenovať kontraindikácie androgénnej substitučnej liečby: zhubný nádor prostaty, zhubný nádor prsnej žľazy, zvýšený počet červených krviniek, závažná srdcová nedostatočnosť, syndróm spánkového apnoe, symptómy nezhubného zväčšenia prostaty.
Viac o riešení zdravotných problémov päťdesiatnikov nájdete v knihe Čo s načatým životom?, objednať si ju môžete na 0908 069 388 alebo na info @ klub50.sk, stojí 5 eur, poštovné neplatíte.