Dobré rady majiteľom „zlatej žily“

Napísala 

Zlatú žilu, ako sa ľudovo hovorí hemoroidom, má každý druhý päťdesiatnik. Toto ochorenie sprevádza ľudstvo už od staroveku, spomína sa dokonca aj v Chamurapiho zákonníku, problémy s nimi mal aj Napoleon. Dnes už hemoroidálne ochorenie, ktoré, treba povedať, dosť zhoršuje kvalitu života, postihuje aj mladých ľudí, najmä tých so sediacim spôsobom života.

V podstate ide o chronické ochorenie žíl. Vznikajú pri opuchu, zápale a poškodení žilových pletencov na vnútornej strane análneho otvoru. Cievne vankúšiky sú nevyhnutné na udržanie stolice. Ak sa oslabia, zapália, či zduria, nastáva problém. Vonkajšie hemoroidy bývajú bolestivé, sprevádzajú ich opuchy, pálenie a svrbenie. Vnútorné hemoroidy sa vyskytujú vo vnútri konečníka, čo je miesto, v ktorom človek nemá receptory bolesti – preto nebolia a väčšina ľudí ani nevie, že ich má. Pri podráždení môžu krvácať. Mnohých ľudí vyľaká až jasnočervená krv na stolici a toaletnom papieri.

Radí lekár

„Hemoroidy zväčša síce nevidieť, ale bolia. Pri tých horších štádiách ich vidieť a ten pohľad vôbec nie je pekný,“ hovorí Doc. MUDr. Ľubomír JURGOŠ, PhD. z  gastroenterologickej ambulancie GEA v Bratislave. „Nie je to ochorenie zo zlej hygieny. Sklon k hemoroidom môžete zdediť. Väzivo môže ochabnúť aj vo vyššom veku, pri nedostatku pohybu, prípadne pri podvýžive. Hemoroidy sa niekedy objavia aj pri stavoch spojených s vyšším vnútrobrušným tlakom, ako gravidita a nádory malej panvy. Na ich vzniku sa podieľajú zlé stravovacie návyky, najmä prevaha korenených jedál a alkoholu. Postupne si ich vypestuje aj človek s nepravidelnou stolicou, zápchami a hnačkami.“

Tomu, kto má zlatú žilu, lekár ako prvé nariadi úpravu stravy a dodržiavanie análnej hygieny. Zo stravy vyhoďte už spomínané korenené jedlá a alkohol. Zvýšte podiel vlákniny a pite veľa vody. Keď cítite nutkanie na stolicu, neodkladajte defekáciu, ani kvôli práci, či inej naliehavej povinnosti. Výplachy nie sú vhodné, v ideálnych podmienkach použite ? hodiny po stolici bidet alebo sprchu a potom si do konečníka zaveďte hojivý čípok.

Chirurgické riešenie vstupuje do hry až v štvrtom štádiu. Docent Jurgoš neodporúča laserovú metódu, za vhodnejšie riešenie považuje ligáciu, teda nasadenie špeciálnych gumičiek na hemoroidy. Nenechajte však ochorenie zájsť tak ďaleko, aby ho musel riešiť chirurg. V prvých štádiách máte k dispozícii liečivé čípky, krémy a masti, a kvalitné lieky s obsahom diosmínu hesperidínu. Pri hemoroidálnom ataku lekár odporúča brať 2 x 2, prípadne aj 3 x 2 tablety, podľa závažnosti. Takisto ich radí brať aj niekoľko dní pred dlhými transatlantickými letmi, lebo počas jedenásťhodinového letu sa hemoroidy naplnia krvou a v lietadle nemáte možnosť dodržiavať hygienu a sprchovať sa tak, ako to hemoroidálny atak vyžaduje.

 

Štádiá hemoroidov

1.     štádium: Hemoroidy nevytŕčajú z konečníka. Sú viditeľné len pri endoskopickom vyšetrení. Prejavujú sa krvou v stolici a pocitom cudzieho telesa v konečníku.

2.     štádium: Hemoroidy vystupujú z análneho otvoru pri tlaku na stolicu, ale spontánne (samovoľne) sa vracajú. V tomto štádiu sa prejavujú výtokom, svrbením, pocitom cudzieho telesa v konečníku a občasným krvácaním.

3.     štádium: Hemoroidy vystupujú pri tlaku na stolicu a dajú sa manuálne zatlačiť. Prejavujú sa výtokom, svrbením, pocitom cudzieho telesa v konečníku, občasným krvácaním a opuchom. Niekedy sa pridávajú komplikácie – trombóza a vred žilovej steny.

4.     štádium: Hemoroidy sú trvalo vystúpené, nedajú sa manuálne zatlačiť. Spôsobujú silnú a trvalú bolesť, často krvácajú, môže vzniknúť trombóza a vred žilovej steny.

 

8 pravidiel prevencie a liečby

  • Dodržujte hygienu análneho otvoru, po stolici používajte sprchu alebo bidet.
  • Predchádzajte zápche, do stravy zaraďte veľa vlákniny a vody. Vylúčte korenené jedlá a alkohol.
  • Hýbte sa pravidelne a často.
  • Nenoste tesné oblečenie (nohavice, sukne, spodná bielizeň).
  • Nedvíhajte ťažké predmety.
  • Nezdržujte sa dlhší čas v horúcom prostredí, ani sauna nie je pre vás vhodná.
  • Každý deň si vyhraďte čas na pravidelnú stolicu, najlepšie ráno po vypití pohára vody.
  • V prípade ťažkostí sa vždy poraďte so svojím lekárom.


  

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB