Elixíry vášne

Elixíry vášne

Napísala 

Nahá, zmyselná a zvodná, taká vystúpila z mora Afrodita, bohyňa lásky. Pozor, nie bohyňa romantickej lásky, ale lásky telesnej; Afrodita sa zrodila, aby priniesla ľuďom erotiku a rozkoš. Odetá bola síce len omamne voňavými bylinami, v špeciálnom opasku však skrývala zaujímavé veci. „Bola v ňom aj vášeň i túžba, aj ľúbostné slová plné lásky, ktorými často oklamala myseľ rozumných mužov“, spievali básnici antiky. Prostriedky, ktoré majú aspoň nejaký potenciál dosiahnuť účinok tohto opasku, dostali názov afrodiziaká.

V priebehu stáročí sa úloha, ktorú ľudia pripisovali týmto elixírom lásky, menila. Kolísala v škále od toho, čo dokázala bohyňa, teda vzbudzovať vášeň aj tam, kde žiadna nebola, k čisto praktickým funkciám: povzbudzovať ochabnutú mužnosť, vrátiť potenciu impotentným mužom a chuť na sex ženám, ktoré často „bolí hlava“, odstrániť zo spální posteľnú rutinu a opäť do nich vniesť iskru ľúbostného dobrodružstva, stupňovať rozkoš a rozvíjať sexualitu partnerov. Niektoré civilizácie uprednostňovali ich príspevok k zvyšovaniu plodnosti, iné vsadili na omladzovanie pohlavných orgánov, prípadne aj celého organizmu. No a niekedy stačí, ak sa zo správne zvolenej večere stane romantická predohra.

Čím všetkým si teda ľudia vylepšovali sexuálny život, kým ešte nebola vymyslená tá správna tabletka? 

Tajomstvo úspechu veľkého zvodcu

Vďaka tomu, že bohyňa krásy a lásky vystúpila z mora, získali skvelú povesť aj ryby a morské plody. Ako vyberaná pochúťka, ktorá priam volá k sexuálnym hrám, sú najviac cenené ustrice. Po prvé, už mušľovitý tvar ich očividne spája so ženským pohlavím, a po druhé, obsahujú dve aminokyseliny, ktoré podporujú aktivitu pohlavných hormónov. Tento fakt dokázali vedci z univerzity v Miami na pokusných myšiach, ktoré kŕmili ustricami. Vedecký tím konštatoval, že v histórii univerzity nezaznamenali o žiaden výskum taký obrovský záujem, ako o dôkaz, že ustrice naozaj zvyšujú produkciu pohlavných hormónov a sexuálnu aktivitu myší. Ustrice okrem dvoch dôležitých aminokyselín obsahujú aj zinok, draslík, jód, vápnik, železo, fosfor, selén, meď, horčík, vitamíny A a skupiny B a omega3mastné kyseliny, všetko látky potrebné pre správne fungovanie ľudského organizmu. 

Dobré meno im urobil Giacomo Casanova, úspešný muž považovaný za jedného z najlepších milovníkov, akí kedy žili. Bol to, čomu sa dnes hovorí gastrosexuál, nachádzal potešenie v jedle aj v posteli. V svojich Pamätiach spomína, že ustrice mával pravidelne na raňajky a vďaka nim bol vždy schopný potešiť každú milenku. Empiricky na silu ustríc prišli aj starí Rimania. V prvom storočí pred naším letopočtom istý Sergius Prata choval ustrice v špeciálnych farmách práve kvôli ich afrodiziakálnym účinkom. Rimania ich chov preniesli do Británie, odtiaľ sa ustrice dostali do Francúzska, ktoré ich dnes vyváža do celého sveta.

Hovorí sa, že kto chce poznať chuť mora, nájde ju v ustriciach. Nie každý však príde tejto chuti – na chuť. Ustrice sú slizké, slané, k ich jedlému obsahu sa dá dostať len pomerne zložitou manipuláciou špeciálnym nožom, počas ktorej človek musí prekonať pocit, že zabíja živého tvora a hneď nato ho prehĺta nasurovo, len pokvapkaného citrónom. A ak náhodou nie sú čerstvé, má postarané o žalúdočné problémy, prípadne až o anafylaktický šok. 

Na druhej strane je viac tých, ktorí si nezvyčajnú chuť tejto delikatesy obľúbili. Aj Dobromila Rettigová v svojej slávnej kuchárskej knihe odporúča konzumovať ustrice „práve surové, citrónom ochutené“, pričom zdôrazňuje, aby boli určite čerstvé. K ustriciam sa podáva aj tabasko alebo jemne nasekaná šalotka zmiešaná s červeným vínom a vínnym octom. Ak si netrúfnete jesť ich surové, skúste varené, gratinované, pražené, údené, grilované, v ázijských obchodoch by mohli byť dostupné aj sušené. 

Ustrice už svojou cenou pozdvihnú výnimočnosť intímnej chvíle. No viac ako ony iná kultová delikatesa potvrdzuje známy fakt, že k najsilnejším afrodiziakám patria – peniaze. 

Každý, kto chce cnostne žiť, mal by sa jej vyvarovať

Tak hovorí staré talianske príslovie o hľuzovke, spolu s kaviárom a vzácnymi druhmi alkoholu azda najdrahšej potravine sveta. Kilogram kvalitnej bielej hľuzovky stojí na svetových trhoch aj dvetisíc eur, čierne druhy sú lacnejšie. Vďaka aróme mužského feromónu androsterónu a bohatému obsahu bielkovín dodávajú konzumentom vytrvalosť a energiu. Pomáhajú znižovať krvný tlak a stabilizovať hladinu cukru v krvi, a keďže obsahujú vitamín E, tak aj skrášľujú pleť a liečia kožné problémy.

Stačí pár hobliniek drahej plodnice, prípadne kvapka hľuzovkového oleja a obyčajné miešané vajíčka či cestoviny s omáčkou získajú originálnu chuť. Šetrenie je namieste, väčšie množstvá by dojem pokazili. Pozor na pančované oleje s umelou príchuťou; príprava pravého hľuzovkového oleja vyžaduje, aby sa hoblinky huby lúhovali v extra panenskom oleji minimálne týždeň, až potom olej prijme jej arómu a chuť. 

Krátka exkurzia do histórie

V očiach našich predkov dlho platila mágia podobného. To, čo malo tvar podobný sexuálnym orgánom, podľa nich zvyšovalo výkonnosť v posteli. Rozmnožovacie orgány zvieracích samcov varili v mlieku „na zvýšenie trkavosti“, rohy a parohy mleli na prášok, ktorý dával sexuálnu silu aj človeku. Muži verili, že získavajú zdatnosť jeleňa, býka, koňa či nosorožca – a takmer tým prispeli k vyhubeniu nosorožcov ako druhu. 

Z exotických krajín sa dovážal ženšen, po stáročia známy ako prostriedok, ktorý lieči impotenciu, dodáva energiu, zlepšuje náladu, stimuluje mužskú aj ženskú sexualitu a odďaľuje nástup menopauzy aj andropauzy. Ázijskí lekári si boli vedomí, že čím väčší problém, tým ťažšie liečenie. Preto odporúčali –a dodnes odporúčajú – konzumovať ženšen preventívne, kým ešte sexuálna sila funguje tak, ako má; v takom prípade je výkonnosť do vysokého veku zaručená. Ďalší exotický prípravok gingko biloba zlepšuje zásobovanie krvi kyslíkom, čo má omladzujúci účinok a pozitívny efekt aj pri erotických hrách, navyše zlepšuje pamäť a posilňuje imunitu. Šťava z aloe lieči gynekologické zápaly, považuje sa za najlepšie afrodiziakum pre ženy, zvyšuje im chuť na sex a frekvenciu orgazmov. 

Aj tu platí známe, že tá istá látka v malom množstve môže byť liek, vo väčšom jed. Mimoriadne zlú povesť majú španielske mušky. Nejde o muchu, je to malinký chrobáčik pľuzgiernik, ktorý obsahuje kantaridín, alkaloid schopný prekrviť pohlavné orgány a močové cesty. Drobné telíčko hmyzu už v časoch starého Egypta sušili a mleli na prášok a ten pridávali do rôznych nápojov lásky. Aj vďaka nemu však liečitelia zistili, že hranica medzi dávkou, ktorá pomáha, a dávkou, ktorá zabíja, je krehká. Kantaridín používali ako povzbudzovací prostriedok a zároveň ako vražedný nástroj na odstránenie konkurencie viaceré milenky francúzskych kráľov. Tragicky sa skončil škandalózny bál markíza de Sade, ktorý hosťom podával anízové pralinky s práškom z pľuzgiernika a tí si potom umierali navzájom v náručí. Lívia, žena cisára Oktaviána pridávala kantaridín do jedla významným občanom Ríma, aby v nich vzbudila chuť na sex a potom ich mohla vydierať. 

Mood food, potraviny s dobrou povesťou

Fungujú teda afrodiziaká, či ide len o mýtus? Má strava a dobrý sex čosi spoločné? Ak máme byť úprimní, na sexuálnu výkonnosť muža najlepšie vplýva testosterón. Svoje urobia aj látky, ktoré rozširujú cievy, k najznámejším patrí yohimbin, výťažok z afrického stromu yohimbé, a prekvapujúco aj vôbec nie exotický hloh. Strava dodáva iba potrebné živiny, aby sme boli zdraví a mali požadovanú kondíciu. Inak sú láska a túžba v podstate biochemické reakcie. A pri afrodiziakách ide väčšinou o placebo efekt. Ak si myslíme, že čosi zaberie, tak to zaberie. Etnofarmakologóvia zistili, že účinok skúmanej látky podstatne súvisí s tým, aké účinky boli od nej očakávané. 

Keďže dnes už existujú na problémy s erekciou tabletky, afrodiziaká nemusia riešiť „technické“ problémy, stačí, ak zvýšia radosť zo sexuálnych aktivít. Existuje na to aj špeciálny výraz, mood food – potraviny, ktoré dodávajú pocit šťastia, a prísunom antioxidantov, minerálov a ďalších živín zlepšia kondíciu, rozširujú cievy a chránia srdce pred infarktom. Stručne zhrnuté: potrebujeme viac serotonínu a dopamínu, nenahraditeľný je horčík, vitamíny skupiny B, vitamín C a E, zinok, selén, jód; to všetko sa nachádza v orechoch, vajciach, tvarohu, avokáde, mäsa, rybách. Balíčkami šťastia sú vlašské a pistáciové orechy, mandle a tekvicové semiačka; nie však solené ani pražené. Špeciálny prípad je čokoláda, tá kvalitná, s vysokým obsahom kakaa. Obsahuje fenylalanín, ktorý zvyšuje hladinu serotonínu a dopamínu, hormónov zodpovedných za pocit šťastia. Jahody máčané v čokoláde a pohár šampanského, k tomu intímne osvetlenie a pohľad z očí do očí – romantické klišé, ktoré funguje. 

To, čo nájdete v každej kuchyni

Všetko, čo svojím tvarom pripomína vulvu alebo penis či semenníky, podprahovo tiež povzbudzuje k sexu, stačí si predstaviť šťavnatú broskyňu či figu, alebo falický tvar banánu, špargle a póru. Výnimkou z mágie tvaru je zeler. Sexuológovia tvrdia, že keby sme vedeli, aké skvelé účinky má zeler na mužskú potenciu, nesadili by sme do záhrad nič iné. 

K afrodiziakám samozrejme patrí mäso, tento zdroj mužskej sily, a to najmä hovädzie, teľacie, jahňacie a morčacie. Skvelý je aj žĺtok, hitparádu odporúčaných vajec vedú prepeličie vajcia. 

V mnohých jazykoch sveta sa čas krátko po svadbe nazýva „medovými týždňami“. Áno, mali by byť sladké ako med a ten je spolu s materskou kašičkou a propolisom taký nadupaný živinami, že konzumenti takmer okamžite zaznamenávajú prílev energie. A svoje urobí aj medom jemne pokvapkané telo milenky... 

Nenadarmo sa používa výraz „okoreniť si lásku“. Každé korenie, ktoré nás rozpáli, čili, karí, wasabi, zázvor, všetky prekrvujú organizmus a zrýchľujú tep. Ale pozor! Pri nadmernom použití korenia hrozia žalúdočné problémy, hnačky, horúčky. Pred nocou lásky teda môžete pridať do jedla štipku saturejky, čili, muškátový orech, vanilku, škoricu, rozmarín, mätu, čierne korenie. Chuť vína, ktoré ostáva najpoužívanejším nápojom lásky, ozvláštni šafrán či šalvia. Saturejka podľa stredovekých herbárov „podporuje bujnosť tela“. Podľa súčasných lekárov stimuluje činnosť nadľadviniek, ktoré produkujú veľkú časť pohlavných hormónov. 

A čo v posteli škodí? 

Cigarety a kofeín. A zemiakové lupienky. A produkty rýchleho občerstvenia. A presladené zákusky. Takže radšej nič príliš mastné, ani príliš sladké. Alkohol tiež len striedmo, malé dávky zvyšujú túžbu po sexe, väčšie vyrábajú únavu, úzkosť, neželanú agresivitu a ešte menej želané zlyhanie v posteli. Aj Casanova tvrdil, že sa vždy musel rozhodnúť, či chce slúžiť bohyni lásky Afrodite alebo bohu vína Dionýzovi. 

Najlepším afrodiziakom je teda vynikajúca fyzická kondícia, dostatok odpočinku, dobrá nálada. A samozrejme, milujúca partnerka či partner, takí dokonca podľa výskumov predlžujú náš život. Jednoznačne môžeme povedať, že čo nie je dobré pre zdravie, to nie je dobré ani pre libido. A naopak, čo zdraviu prospieva, prospieva aj sexu.


Elixíry vášne vyšli najskôr v časopise Magazín Magnus, december 2021.

 

Posledná úprava 07.08.2024

Nájdete nás na FB