ak sa sústredíte na jeden bod a vylúčite všetky myšlienky na to, že nevládzete." Stará technika tibetských mníchov z nás robila potácajúce sa postavy, fascinovane hypnotizujúce akúkoľvek škáru v stene. Ale poctivo sme dvíhali kolená, až pokým strhujúci rytmus bubnov neprešiel do pokojnej melódie a my sme sa mohli uvoľniť v pomalom tanci. Nuž, budúcnosť podľa priania si treba zaslúžiť!
Začiatkom 70. rokov začali dvaja Američania - psychológ a matematik Richard Bandler a lingvista John Grinder vedecky skúmať teóriu i prax viacerých úspešných psychológov. Študovali predovšetkým techniky hypnoterapeuta Miltona H. Eriksona, rodinnej terapeutky Virginie Satirovej, Fritza Perlsa (tvorivá terapia) a kybernetika Gregoryho Batesona. Bandler s Grinderom na ich základe vypracovali model neurolingvistického programovania (ďalej NLP), o ktorom tvrdia: "Každý jedinec je schopný dosiahnuť pomocou NLP pri optimálnom využití vlastných schopností mimoriadne výsledky. Táto technika vytvára mentalitu úspešného, sebavedomého a pozitívneho človeka."
O neurolingvistickom programovaní som sa po prvýkrát dozvedela na seminári, kde nám túto techniku predstavil Marián Penthor. Marián žije vo švajčiarskom Bazileji a dnes, keď hovorí o tom, že NLP pomáha vymaniť sa z bludného kruhu nerealizovaných ambícií, nevyhovujúcich vzťahov a zdravotných problémov, dodávajú mu na presvedčivosti vlastné skúsenosti s neľahkým zžívaním sa s novým prostredím emigrácie. "Človek sám pred sebou neutečie," konštatuje. "Až v materiálne dobrých podmienkach som pochopil, že vonkajšie prostredie nie je pre náš pocit šťastia až také dôležité. Že pokým človek neurobí čosi so samým sebou, bude všade narážať na hranice vlastnej osobnosti. Chce byť šťastný, vyrovnaný, milovaný a zdravý - a namiesto toho zažíva konflikty s tými, na ktorých mu záleží - s partnerom, deťmi, rodičmi, v práci... Z pocitov nespokojnosti a frustrácie existuje jediné východisko - zobrať zodpovednosť za svoj život do vlastných rúk."
AKO SA BERIE ŽIVOT DO VLASTNÝCH RÚK?
Na Akadémii pre štúdium psychológie v nemeckom Passau pod vedením známeho Dr. K. Biedermanna našiel Marián svoju cestu. Metódu neurolingvistického programovania, ktorá učí hľadať a nájsť korene svojich problémov a pretvárať ich na nový, kvalitnejší život, naprogramovať si vlastnú budúcnosť: "Od prvej chvíle po narodení sme od rodičov, priateľov, učiteľov i ďalších ľudí preberali vzorce správania sa, vytvárali sme si vnútornú mapu sveta. Podľa nej sa aj dnes orientujeme, komunikujeme, ona stále pôsobí na naše zmýšľanie a konanie. NLP pomáha spoznať naše vzorce, efektívnejšie využiť pozitíva a pretvoriť i negatíva na podporu realizácie našich želaní a cieľov." Toto už nie je len teória, povrchne prečítaná v knihách, ktoré zaplavili trh. Toto je prax, jedinečná skúsenosť každého človeka, ktorá mu ukáže, kde a ako sa práve on má zmeniť. Je to ako kabát ušitý presne na mieru.
DOVOĽTE PODVEDOMIU TVORIŤ
Prehodnocovanie vlastného života niekoho možno aj zabolí. Len pre seba samého, ale o to úprimnejšie, si zodpovie na otázky občas až masochistické. Teší ťa práca, ktorú robíš? Cítiš sa oceňovaný? Aké máš vzťahy v rodine, s najbližšími, s priateľmi, s kolegami? A čo zdravie? Si spokojný s tým, ako vyzeráš? S finančnou situáciou? Súčasnosť každý porovnáva s tým, ako žil pred piatimi rokmi. Zhoršila sa? Zlepšila? A aká by mala byť o päť rokov? "Snívajte sen o svojej budúcnosti ako farebný film podfarbený silnými emóciami a túžbami po splnení. Premietnite si ho kedykoľvek a kdekoľvek ste, v čakárni u lekára, v autobuse, na zastávke. Keď svojmu podvedomiu dovolíte, vytvorí pozitívne echo a privedie vás tam, kde túžite byť."
"Nová metóda komunikácie s ťažko vysloviteľným názvom, ktorá pomáha ľuďom vyjasniť si najvnútornejšie pocity a priania, zorientovať sa v ich reálnej situácii a nájsť z nej východisko," tak nazýva neurolingvistické programovanie Walter LÜbeck, jeden z jeho najznámejších propagátorov. "Každý z krokov dopredu vo vývoji osobnosti posilňuje jej schopnosť lepšie vychádzať s ľuďmi, milovať ich a niesť zodpovednosť za svoj život."
NLP je založené na poznaní vlastnej osobnosti, jej schopností a možností, od ktorých sa odvíja vhodne zvolený cieľ, podporený silnou túžbou po naplnení. Aké sú kritériá vhodne zvoleného cieľa? Každý kráča k naplneniu svojho života jedinečným spôsobom, Einstein by nikdy nemaľoval ako Dalí a Dalí by bol mizerným fyzikom. Objavte, aké schopnosti ste práve vy dostali od prírody a čo vás teší robiť, aj keď to nemusíte. Tým smerom najpravdepodobnejšie leží váš cieľ. Mal by byť vyjadrený v kladných pojmoch, bez záporov a porovnávania sa s niekým iným.
NLP prináša nové abstraktné pojmy, jedným z nich je "čankovať dole", čo znamená rozloženie cieľa na čiastkové etapy. Často totiž strácame odvahu pri úlohách, ktoré sa nám zdajú byť obrovskou a teda nezvládnuteľnou horou. Ale i najväčšie pohorie sa dá rozložiť na malé kamene. Tak sa máme správať aj k naším cieľom. Najskôr ich rozložiť na ľahšie zvládnuteľné malé úlohy a z tých potom ako z kúskov mozaiky zložiť celý obrázok. Tomu sa hovorí "čankovať hore".
Nezabudnite na čosi ako "ekologickú kontrolu". Skutočne dobre si treba premyslieť, aké dôsledky bude mať dosiahnutie cieľa na náš život, na rodinu, prácu, zdravie, priateľov, koníčky, na iné dôležité životné hodnoty. Ináč sa môže stať, že ten skvelý cieľ, ktorý si človek vysníval, síce dosiahne, ale medzitým ho opustí rodina, na ktorú počas tých rokov nemal čas, môže mať zničené zdravie a nebude vôbec vedieť, čo má s tým skvelým cieľom vlastne robiť. Základná otázka znie: Aký úžitok budem mať z toho ja a aký úžitok budú mať ľudia, na ktorých mi záleží?
A POTOM TO UROB!
Po etape vhodnej voľby cieľa nastáva fáza "prenosu do budúcnosti", keď človek musí zapojiť všetky zmysly, musí vidieť, počuť, ovoňať a ochutnať, ale predovšetkým emocionálne precítiť predstavu seba samého v situácii, keď dosiahol, čo si želal: "Dobrý pocit pri programovaní je predzvesť toho, čo čoskoro zažiješ. Taká malá cesta časom ťa bude emocionálne ešte viac motivovať, aby si dosiahol svoj cieľ. Pozitívne pocity a túžba po jeho splnení ťa obdaria obrovskou silou, zmobilizujú všetky tvoje skryté možnosti a schopnosti, aby si sa dostal ďalej.“
Je to aj metóda na riešenie životných problémov: "Nazbieraj o svojom probléme maximum informácií. Choď každodenným životom s postojom, že ti cez cestu prebehne všetko možné, čo by ti mohlo byť pre jeho zvládnutie užitočné. Nehľadaj ešte riešenie, len zbieraj informácie. Založ túto fázu hľadania na zvedavosti a radosti. Strach o to, ako to dopadne, úplne vynechaj, zbytočne odčerpáva energiu. Potom si dopraj čas na odpočinok. Choď do sauny, na masáž, do prírody, športuj, rob čokoľvek, čo považuješ za príjemné. Medzitým pracuje tvoje podvedomie a intuícia. Neobťažuj ich otázkami typu: Už je to konečne hotové? Ani semienko nevyrastie na rastlinu, ak ho každý deň vyhrabeš, aby si sa podíval, aké je veľké. Po nevyhnutnom čase automaticky dostaneš nápady na riešenie. Starostlivo ich preskúmaj, ktorý z nich má najlepšiu nádej na úspech a je zároveň najjednoduchší.
A potom to urob!"
Tým, ktorým už postupy NLP prešli do krvi, prinášajú nečakané výsledky. Využívajú ich nielen na prípravu seminárov, písanie kníh, i pri podnikaní. Takýmto spôsobom si programujú dovolenku, stavbu či kúpu domu, rozvoj osobnosti a vzdelania, voľbu partnera, budovanie partnerského vzťahu i zvládnutie jeho kríz, kúpu auta i liečbu choroby. Manažéri touto technikou zvyšujú efektivitu podnikania, študenti odbúravajú blokády pri učení a strach zo skúšok. Mentálna pripravenosť má priamy vplyv i na výkonnosť športovcov. Je to technika vhodná aj pre deti a dospievajúcich, pretože problémy, s ktorými sa ako dospelí tak ťažko vyrovnávame, majú hlboké korene v detstve.
PODMIENKY BUDÚ VŽDY NEVHODNÉ
Pravá cesta je, keď vám to, čím sa živíte, sadne ako dobre ušitý oblek. Keď to robíte s nadšením a zaujatím, že ani nebadáte, ako plynie čas. Tí, ktorí si dokázali predstaviť svojho koníčka ako predmet celkom slušnej obživy, odvážili sa podniknúť aj ťažký prvý krok do neznáma, aby zistili, že stál za to. Všetci v podstate robili len tri veci: po prvé, vedeli presne, čo chcú a verili, že sa im to podarí zrealizovať. Po druhé, chápali, že za to musia zaplatiť určitú cenu v podobe svojho nasadenia, času a dôvery v zmysluplný cieľ. A po tretie, vášnivo si priali zmeniť svoj život.
Nepodceňujte tretí bod. Vrúcnosť a túžba, tieto dve silné emócie sú možno najdôležitejšie. Zapojte všetky zmysly, tak sa robí kreatívna vizualizácia, tá účinná, ktorá premieňa myšlienku na realitu. Pri každodennom programovaní napríklad nového domu so záhradou jednoducho musíte tento dom pred svojím vnútorným zrakom vidieť, ako keby už stál, vidieť seba, ako sa prechádzate po jeho izbách, cítiť vôňu ruží v záhrade a chuť jahôd, ktoré ste si tam práve odtrhli, vnímať, ako kľúčom odomykáte dvere, ako si vešiate kabát v predsieni.
Rob, čo máš rád, a peniaze prídu samé. Mať prácu, ktorá nás teší a zároveň dobre uživí – je to dosiahnuteľný ideál? Všetci by sme tak chceli žiť, ale málokto verí, že je to možné. Napriek tomu takí ľudia existujú. Aj u nás. To sú tí, ktorí sa nevyhovárajú na nevhodné vonkajšie podmienky, lebo vedia, že tie VŽDY budú nevhodné pre toho, kto hľadá výhovorky namiesto riešení.
Marián radí: ak si nie ste istí, čo vlastne chcete, zapojte do hľadania podvedomie. Zavrite oči, uvoľnite sa a pýtajte: Kto som? Aké mám najlepšie schopnosti? Čo z toho, čo viem, by mohli potrebovať aj iní ľudia? Vráťte sa v spomienkach do detstva a rokov dospievania. Čím ste chceli byť? Podvedomie ešte príliš nezaťažené negatívnymi vplyvmi okolia už vtedy pozná odpoveď. Pripomeňte si staré sny. Odpovedzte si úprimne: čo by ste robili, keby ste mali dosť peňazí na to, aby ste nemuseli zarábať na nájomné a na živobytie? Je to jednoduchý a účinný test. Uvidíte, aká jasná odpoveď sa dostaví.
Krátke interview s Mariánom
* Aj náš knižný trh zaplavili bestsellery s návodmi na úspech a šťastie. Ľudia ich kúpia, prečítajú, odložia a znechutene konštatujú, že jediný, koho knihy urobili úspešnými, boli ich autori.
- V knihách je teória. A ak ostane len povrchne prečítaná, samozrejme, že život pôjde ďalej v starých koľajach. Prečítané treba aj vyskúšať, prefiltrovať cez vlastné skúsenosti, cez vlastný zážitok.
* Vtedy funguje?
- Vtedy funguje.
* Na základe čoho?
- Naše myšlienky a naše podvedomie sú neuveriteľnou silnou zbraňou a ako ľudstvo by sme boli omnoho ďalej, keby sa tieto techniky vyučovali na školách. Keď človek zapojí všetky zmysly, keď vidí, počuje, ovonia, ochutná, ale predovšetkým emocionálne precíti predstavu seba samého v situácii, akoby už dosiahol, to, čo si želá, jednoducho sa to stane. Pozitívne pocity a túžba po splnení cieľa ho obdaria obrovskou silou, zmobilizujú všetky jeho skryté možnosti a schopnosti, dokonca mu privedú do cesty tých správnych ľudí. O tom je zbytočné hovoriť, potrebná je prax, jedinečná skúsenosť každého človeka, ktorá ho presvedčí. Ešte raz zopakujem základnú otázku: Aký úžitok budem mať z toho ja a aký úžitok budú mať ľudia, na ktorých mi záleží? Tu platí: čím viac dáš, tým viac dostaneš. To, čo má človeka viesť, je radosť.
Rozhovor vyšiel po prvýkrát v knihe KTO, AK NIE TY? s podtitulom O tom, že všetko, čo sa nám deje, má zmysel (autorka: Danica JANIAKOVÁ), vydavateľstvo SOFA Bratislava 1998, 254 s. Kniha je vypredaná, nechystá sa dotlač.