Za pamiatkami UNESCO - Třebíč

Napísala 

Dnes sme pri mapovaní českých pamiatok UNESCO zašli na Vysočinu. Třebíč je zapísaný do zoznamu svetových pamiatok od roku 2003. Dôvody pre zápis boli dva - vzácna a jedinečná je bazilika sv. Prokopa, ktorá v sebe ojedinelým spôsobom spája dva architektonické slohy, románsky a gotický, a unikátna židovská štvrť spolu so židovským cintorínom.

Bazilika sv. Prokopa patrí k benediktínskemu kláštoru, ktorý bol založený roku 1101. Okrem vzácnej krypty s krížovou klenbou a vstupného portálu zo začiatku 13. storočia, ktorý znázorňuje Chválospev tvorstva na svojho Stvoriteľa z knihy Daniel v Starom zákone, nás zaujala aj bylinková záhrada. Nájdete tu liečivé rastliny z oblasti Vysočiny aj tie, ktoré využíva tradičná čínska medicína, a aj tie, ktoré tvoria súčasť nášho jedálnička. Vedľa seba tak prosperujú rastliny zo Sibíri i z oblasti Stredozemného mora.

Na ľavom brehu rieky Jihlavy od stredoveku bývali hlavne Židia. Prvé správy o prítomnosti židovského obyvateľstva pochádzajú z 1. pol. 14. stor. Počas nacistickej okupácie boli takmer všetci vyvraždení a židovská komunita v meste zanikla. To, čo ostalo, je židovská štvrť, úzke uličky, verandy, balkóny, schody vytesané do skaly, klenuté priechody. Dochovalo sa 123 domov, z toho dve vzácne synagógy, židovská radnica, dom rabína, chudobinec, nemocnica a škola. Predná synagóga dnes slúži ako modlitebňa Československej cirkvi husitskej. V Zadnej synagóge s ornamentálnymi maľbami a hebrejskými liturgickými textami na stenách sa konajú výstavy a koncerty. Na ženskej galérii stojí zaujímavý model židovskej štvrte takej, ako vyzerala roku 1850. Dotykom na obrazovku si môžete osvetliť každý dom a audioprogram vám povie v češtine aj v hebrejčine, na aký účel slúžil, kto v ňom žil a aký bol jeho osud.

V dome Seligmanna Bauera je dnes Židovské múzeum s novou expozíciou nazvanou Miesto života. V dome akoby zastal čas, takto žila tradičná židovská komunita medzi dvomi svetovými vojnami. Prízemie zaberá obchod, na poschodí je zariadená kuchyňa a spálňa, pod strechou prednášková sála. Tu vidíte, ako vyzeral stôl pripravený na šábes i ako vyzerala manželská zmluva ketuba, tu sa vyrábajú veselé masky k sviatku Purim, tu sa rozprávajú židovské príbehy a ochutnáva tradičné pečivo Hamanove uši.

Židovský cintorín stojí na svahu kopca Hrádek. Odhaduje sa, že je tu pochovaných jedenásťtisíc ľudí, najstarší z takmer 3000 kamenných náhrobkov pochádza z roku 1625.

Informačné centrum pri Zadnej synagóge organizuje vzdelávacie programy, zhromažďuje literatúru a organizuje prednášky o judaizme. Len pár metrov od jeho vchodu nájdete galérie miestnych umelcov a chránenú dielňu s kaviarňou Vrátka, ktorá pečie a ponúka tradičné židovské pečivo.

Ubytovanie v penzióne pri synagóge vám môžeme odporučiť, izby sú čisté, priestranné, cenovo dostupné a do centra to budete mať len 30 metrov cez lávku nad riekou. Z okna našej izby sme videli priamo na mestskú vež pri kostole sv. Martina, ktorá tu stojí od roku 1335. Je 75 vysoká, ručičky jej hodín merajú 60 cm, ciferník má priemer 5,5 metra, patrí teda medzi najväčšie v Európe.

Aj Karlovo námestie v Třebíči s rozlohou 2,2 ha je jedno z najväčších námestí v Čechách. Lemujú ho domy s historickými fasádami, uprostred stojí socha sv. Cyrila a Metoda. V renesančnom Maľovanom dome sa nachádza galéria, obradná sieň a informačné centrum. Vzácny je aj Čierny dom, na ktorom sú zobrazené ctnosti ako viera, milosrdenstvo, nádej, spravodlivosť, múdrosť a sláva.

Program Třebíčskeho kultúrneho leta nájdete na www.tkl-trebic.cz

Viac informácii o meste, jeho pamiatkach, cyklotrasách, ponuke ubytovania a stravovania nájdete na www.visittrebic.eu a www.mkstrebic.cz

Ubytovanie hľadajte tu: Penzión u Zadné synagogy

a tu: www.joseph1699.cz. Hotelový komplex sa skladá zo siedmich originálnych domov, každý s inými oknami a s odlišnou fasádou. V prednáškovej miestnosti môžete vidieť židovský rituálny kúpeľ mikve vytesaný do skál, do ktorého stále priteká čistá pramenitá voda.

Text a foto: Danica JANIAKOVÁ
 

Zaujímavé fakty o českej (i slovenskej) kuchyni nájdete v knihe

Soňa HUDECOVÁ - PODHORNÁ

Kuriatko v kastrůlku

Česko-slovenský a slovensko-český (občas aj výkladový) slovník gastronómie

192 s., cena: 7,00 €, tvrdá väzba

Gastronomický slovník si môžete objednať na tel. č. 0908 069 388 alebo na e-mailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., pošleme vám ho poštou na dobierku. Stojí 7,00 eur, poštovné neplatíte.

Objednávky v Českej republike vybavuje www.pemic.cz.

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB