V múzeu Kastavského regiónu nájdete nálezy z bronzovej doby aj exponáty z minulého storočia. V roku 1866 tu otvorili prvú chorvátsku čitáreň na Istrii. Pestrú históriu mestečka Kastav pripomínajú i stredoveké múry s mestskou bránou a lóžou, murovaným prístreškom pre tých, ktorí sa nestihli do zotmenia uchýliť za hradby, a tak museli prenocovať pred bránami mesta „pod širákom“. Len pár krokov odtiaľ dnes stojí reštaurácia Kukuriku. Patrí medzi najlepšie chorvátske reštaurácie, ktoré sa starajú o udržiavanie tradičnej gastronómie. Sedíte na terase obklopení glycíniami a tieňom dvestoročnej lipy a okrem nádherného výhľadu na Kvarnerský záliv a masív chráneného prírodného parku Učka si vychutnávate aj špeciality tunajšieho poľnohospodárskeho kraja. Ako predjedlo si môžete dať brusketu, nátierku z troch druhov syra s rozmarínom a olivami. Nasleduje jota, polievka z fazule a kyslej kapusty. K tomu domáce pečivo zapečené s kúskami olív. Tunajšou špecialitou sú paski, krátko povarené výhonky cesnaku, ktorými posýpajú šalát.
Rodinná tradícia tu má už 115 rokov – reštauráciu vedie Nenad Kukurin, potomok piatej generácie majiteľov reštaurácie: „U nás nájdete protiklad k hektickému životu. Sme reštaurácia, ktorá ponúka slowfood, teda opak fastfoodu. Slowfood znamená mnoho chodov a niekoľko hodín strávených v príjemnej priateľskej atmosfére. Prídete sem vtedy, keď sa nemusíte nikam ponáhľať. U nás nedostanete jedálny lístok, z ktorého by ste si vyberali, tu sa proste zveríte do našich rúk a my vám pripravíme menu.“ Pozor! Počet jedál by teoreticky mohol byť aj nekonečný, pretože ďalšie a ďalšie chody sa budú objavovať na stole dovtedy, kým nepoviete dosť. A ku každému jedlu podávajú iný druh vína. Vinotéka reštaurácie obsahuje 240 rôznych sort vína zo všetkých kontinentov, dvesto z nich je domácich, pochádzajúcich z chorvátskych pivníc. Ak si netrúfate zvoliť správnu značku, nechajte výber na someliéra. Poradí vám ten pravý – Branko Muždeka, nositeľ titulu Najlepší chorvátsky someliér.
Jedlá sú zdravé, ľahké, charakteristické pre túto oblasť. A vždy sú pripravené z čerstvých surovín. Domáci pán chodí každé ráno na trh a kupuje čerstvú zeleninu a ryby. Menšie druhy rýb sa dostanú na stôl ako gratinované golčiči, stočené do kruhu hlavou dovnútra a chvostom von, posypané bylinkami a zapečené s kúskom uduseného špenátu a paradajkou na grilovanom zemiaku a baklažáne. Zelenina môže skončiť aj ako náplň svitaku, závinu z lístkového cesta. Náplň tvorí mleté teľacie mäso dusené na olivovom oleji a cibuli spolu s nakrájanou sezónnou zeleninou, medzi ktorou dominuje mrkva. Svitak sa zapeká 15 až 20 minút a podáva sa teplý alebo studený, naaranžovaný na nakrájaných uhorkách poliatych jogurtom s bylinkami.
Sedemnásteho januára, na Deň sv. Antona, sa v starom meste začína tradičný karneval. V júli a auguste zas ulice mesta zapĺňajú divadelné a hudobné predstavenia vrátane známeho gitarového festivalu. Počas prvej októbrovej nedele a pondelka – „Bela nedeja i Beli pundejak“ – tu môžete degustovať vína, predovšetkým Belicu, autochtónne víno tohto regiónu. Slávnosť nového vína sa v Kastave koná už šesťsto rokov.
Reportáž vznikla za podpory Chorvátskej turistickej agentúry
Viac informácií o Chorvátsku, jeho zaujímavých miestach a recepty z chorvátskej kuchyne nájdete v knihe
Dobar tek! Dobrú chuť! Gastronomický sprievodca po Chorvátsku
Kniha je vypredaná, v prípade záujmu hľadajte v antikvariátoch.