Medzi nami ženami. Knihy, ktoré ma zaujali

Medzi nami ženami. Knihy, ktoré ma zaujali

Napísala 

Zopár tipov na (nielen) letné čítanie: láskavý sprievodca pre ženy po päťdesiatke; román o tom, čo všetko môže do života osamelej vdovy priniesť záhradkársky kurz; príbeh spisovateľky, ktorá po rozvode hľadá nový námet a objaví nedorozumenie, ktoré takmer zničilo život niekoľkým ľuďom; rady podnikateľky iným ženám, ako podnikať a nezblázniť sa kvôli tomu; a inšpirácia z Japonska zvaná shinrin-yoku, ktorá osloví všetkých unavených a vyčerpaných, ktorí hľadajú cestu k uzdraveniu.

Monika Hodáčová
JEŠTĚ MŮŽU VZLÉTNOUT
Laskavý průvodce ženy stredního věku
Grada, 198 s.

Čo sa stane, ak sa číslovka označujúca váš vek zmení zo „sať“ na „siat“? Aký medzník v živote ženy je päťdesiatka? Pre naše matky a babičky znamenala takmer koniec ženskosti, ústup z výslnia do úzadia. Dnešné päťdesiatničky sú iné, berú túto životnú etapu nielen ako etapu bilancovania, ale aj ako výzvu na realizáciu toho, na čo dosiaľ nemali kvôli deťom, rodine a kariére čas, na novú radosť zo života, na príležitosti žiť inak a konečne podľa seba. Rodinná terapeutka Monika Hodáčová absolvovala najskôr kurz Tvorivého písania podľa Lustiga, v ktorom ju pri práci na tomto projekte viedla skúsená novinárka a spisovateľka Dana Emingerová. Vznikol naozaj láskavý sprievodca, ktorý čitateľky vedie dobre volenými otázkami k analýze toho, čo je pre ne dôležité z minulosti i súčasnosti, aby si na základe poznania vlastných priorít pripravili najlepšiu možnú budúcnosť. Na tie isté otázky, ktoré si majú položiť čitateľky, aby pochopili príbeh svojho života, odpovedali v závere knihy tri inšpirujúce ženy, ktoré si tiež zažili svoje bolesti a straty, aby sa aj vďaka nim v zrelom veku dopracovali k pocitu, že žijú tak, ako vždy chceli – lektorka kurzov tvorivého písania Dana Emingerová, výživová poradkyňa Margit Slimáková a novinárka Věra Staňková.  

Abbi Waxmanová
ZÁHRADA NOVÝCH ZAČIATKOV
Motto, 392 s.

Lilian Girvanová mala všetko, čo si môže žena po tridsiatke priať:  milujúceho muža, dve vydarené dcérky a tvorivú prácu ilustrátorky encyklopédií. Až kým pri havárii neprišla o manžela, ktorý umrel pred jej očami. Mladá vdova sa najskôr psychicky zrúti a po vyliečení sa na tri roky uzavrie pred novými ľuďmi. V domácnosti i v práci funguje len vďaka trpezlivej podpore svojej sestry Ráchel. O tom, že by sa mala ísť niekam zabaviť, nechce ani počuť, deti a práca jej k životnej náplni stačia. Zmena nastane až s novou pracovnou výzvou: vydavateľstvo, pre ktoré pracuje, prijalo zákazku od veľkej záhradníckej firmy na ilustráciu série kníh o rôznych druhoch zeleniny. A aby ilustrátorka získala dostatočný prehľad o tom, čo všetko bude kresliť, musí absolvovať aj kurz pestovania zeleniny. Sympatický učiteľ z kurzu a noví, niektorí mierne potrhlí spolužiaci vnesú do života osamelej vdovy to, čo jej už dlho chýbalo: humor a dôležitú lekciu: že keď prírode necháme dostatok času, dokáže zregenerovať a vyliečiť aj veľké rany.

Sarah Jio
LÁSKA Z DENÍKU
Motto, 317 s.

Ružová obálka, kabelkový formát, zaujímavá destinácia a hrdinka medzi dvomi nápadníkmi, to je klasický rámec edície Srdcovky, čítania pre skvelú náladu, ako stvoreného na dni dovolenky. Vydavateľstvo Motto si knihy do tejto edície vyberá starostlivo, aby boli viac ako len oddychová chuťovka. Príbeh „lásky z denníka“ sa začína krízou, manželskou i tvorivou. Autorka úspešného románu Emily sa po rozvode „zasekne“ i v písaní ďalšej knihy. Východisko jej ponúkne teta Bee, šarmantná, nevydatá a bezdetná sestra jej matky, ktorá svoju neter pozve k sebe na romantický ostrov Bainbridge a poskytne jej tak príležitosť, aby sa spamätala zo zrady životného partnera. Emily nájde na ostrove nielen dvoch mužov, ktorí ju obaja, každý iným spôsobom učia znovu sa radovať zo života, ale aj starý denník, v ktorom objaví dávne rodinné tajomstvo a vytúženú tému na nový román.

Autorka Lásky z denníku, novinárka Sarah Jio píše pre také renomované médiá, ako je The New York Times alebo Oprah Magazine. Žije v Seattli s tromi synmi a má za sebou viaceré úspešné romány, ktoré už boli preložené do dvadsiatich piatich jazykov.

Margareta Křížová
Z DENÍKU INVESTORKY
Jak podnikat a nezbláznit se
BizBooks, 160 s.

A kto vám sľuboval, že život je ružová záhrada? Trefná, a v súvislosti s podnikaním, ktoré často býva „jazdou na húsenkovej dráhe“, aj vtipná myšlienka hneď v úvode jasne vymedzí, akým štýlom túto knihu písala žena, matka, manželka a podnikateľka v jednej osobe. Margareta Křížová po dvadsiatich piatich rokoch podnikania prednáša, radí firmám pri predaji a kúpe iných firiem, zasadá v porotách podnikateľských súťaží a píše blog Zo života investorky, v ktorom zdôrazňuje, že neinvestuje peniaze, ale čas. Čas je veľmi vzácna komodita, hovorí, a často môže byť lepšou investíciou, ako peniaze. Veľmi dôležité je nezabúdať investovať čas do rozhovorov s najbližšími. Aj popri podnikaní a zabezpečovaní financií pre rodinu si nájdite čas na obyčajné rozprávanie sa s deťmi a partnermi, aby ste si aj po rokoch mali čo povedať, zdôrazňuje. A okrem investícií do toho, aby ste boli úspešní, nezabúdajte investovať aj do času pre seba a vlastné zdravie. V knihe Z deníku investorky autorka na základe vlastných skúseností radí, ako rozbehnúť podnikanie, čomu sa vyhnúť a čo za to stojí, ako zvládnuť odmietnutie i zrážku s blbcom, ako zabojovať o úspech a nevyhorieť. Pretože dôležité je nielen dobre investovať svoj čas i peniaze, ale preplávať životom i podnikaním spokojne a s úsmevom.

Yoshifumi Miyazaki
SHINRIN-YOKU
Lesní terapie pro zdraví a relaxaci
Inspirujte se Japonskem
Grada, 192 s.

Výraz „shinrin-yoku“ vytvoril roku 1982 Tomohide Akiyama, riaditeľ Japonskej lesníckej spoločnosti. Doslovný preklad znamená „lesný kúpeľ“, presnejší hovorí o vnímaní prírody všetkými zmyslami. Pôvodne to mal byť len marketingový výraz na to, aby pritiahol viac ľudí do japonských lesov. V roku 1990 však spustil profesor Yoshifumi Miyazaki z univerzity v Chibe sériu experimentov, ktoré potvrdili vynikajúce zdravotné účinky pobytu v prírode na telesné i psychické zdravie ľudí. Všetci zrejme podvedome vieme, že keď sme obklopení prírodou, cítime sa lepšie. No súčasnej generácii, ktorá vyrástla v betónových mestách obklopená modernými technológiami a presúvajúca sa všade autom, treba pripomínať, že náš pravý domov je príroda. Autor tejto knihy zhromaždil za roky výskumu množstvo vedeckých dát, ktoré potvrdzujú, že onú „terapiu lesom“ potrebujeme všetci. Že znižuje úroveň technostresu, posilňuje imunitný systém – a tým je schopná vrátiť nám zdravie. V Japonsku už vďaka jeho práci vybudovali 60 stredísk lesnej terapie, kam sa chodia prepracovaní ľudia uvoľniť a zrelaxovať, aby mohli ďalej optimálne fungovať. Metódy shinrin-yoku (a nie sú to len vychádzky do lesa) predstavuje ako perspektívny odbor medicíny, ktorý môže v budúcnosti výrazne znížiť nápor na zdravotníctvo na celom svete.

Všetky knihy si môžete objednať v e-shope Martinusu, stačí kliknúť sem:
 

 

Posledná úprava 09.10.2021

Nájdete nás na FB