Michael Bird
VAN GOGHOVA HVĚZDNÁ NOC
Dějiny umění v příbězích pro děti
Ilustrovala Kate Evansová
CPress, 334 s.
Tak trochu iná encyklopédia umenia pre deti. Ak chcete svojim potomkom vštepiť lásku k umeniu a základné vedomosti, ktoré by o obrazoch a najväčších výtvarníkoch sveta mal mať každý človek, môžete si vziať na pomoc túto knihu. Postupne, krok za krokom, meno za menom, obraz za obrazom, odkrýva tajomstvá o jazyku, akým sa nám prihovára umenie. Vaše deti sa zoznámia s tým, ako sa to všetko začalo – od jaskynných malieb cez egyptské hrobky, grécke vázy, rímske sochy, čínske a japonské kaligrafie, arabské ilustrácie, vitráže stredovekých katedrál, až po Polockove fŕkance rovno z plechoviek s farbami, či tisícky semienok slnečníc čínskeho umelca Aj Wej-Weja. A medzitým príbehy o tých najznámejších velikánoch, spomína sa Giotto, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Rembrandt, Goya, Hokusai, Cézanne, Chagall, Kandinskij, Frida Khalo, samozrejme Picasso, Matisse či nezabudnuteľný van Gogh... Akí asi boli maliari doby ľadovej? Aké fotografie robil viktoriánsky fotograf? Prečo nás niektoré diela fascinujú, iné rozčuľujú a tie ďalšie donútia vidieť svet z úplne iného uhla, ako sme ho videli dosiaľ?
Keith Stuart
CHLAPEC Z KOCIEK
Nakladateľstvo Plus, 374 s.
Dojemný a silný príbeh, navyše zo života – taká je kniha novinára Keitha Stuarta CHLAPEC Z KOCIEK, pri písaní ktorej vychádzal zo skúseností pri výchove vlastného autistického syna. Keith sa živí tým, že píše články o počítačových technológiách a videohrách do odborných časopisov a do Guardianu, kde vedie rubriku počítačovej zábavy. Roku 2012 diagnostikovali jednému z jeho synov autizmus. To, čo sprvu vyzeralo ako rodinná tragédia, sa zmenilo na šancu pre otca a autistického syna, aby upevnili svoj vzťah tým, že spolu hrali počítačovú hru Minecraft. A na nápad napísať o tom, ako si autistické dieťa hľadá svoje miesto v rodine a medzi rovesníkmi práve vďaka tomu, že je „iné“. Celá Keithova rodina vymýšľala scény otcovej knihy, ktoré sa inšpirovali v ich skutočnom živote. Hrdinom knihy je Alex, hypotekárny poradca a otec autistického syna Sama, ktorý zlyháva aj ako manžel a otec, príde o prácu a opúšťa rodinu. Až keď sa ocitne úplne na dne, nachádza východisko vo virtuálnej realite, kde nečakane objaví so synom spoločného koníčka, porozumenie a cestu k obnoveniu dôvery. Zdá sa, že ponor do videohier nemusí ľudí vždy len vzďaľovať od seba a od skutočného sveta, že niekedy, pri správnom použití dokáže aj opak.
Oldřich Růžička, Silvie Sanža
VYNÁLEZY
Cestovateľ v čase
Albatros Media, 38 s.
Ilustrácie: Jan Klimeš
Spolu s priateľom Albertom (áno, presne tým, ktorý vynašiel teóriu relativity a ktorý teraz predstaví vašim deťom najzaujímavejšie vynálezy, aké jeho kolegovia vynálezcovia priniesli ľudstvu), spolu s kresleným geniálnym fyzikom Einsteinom absolvujú deti v tejto knihe rýchlu cestu časom: najskôr sa ocitnú v roku 3500 pred naším letopočtom, aby zistili, kedy ľudia vynašli písmo, ako vyzeralo a na aký materiál sa tie prvé klinové znaky zaznamenávali. Nájdu tu aj koleso, zrejme prvý „veľký“ vynález človeka. Vtedy, keď v Číne objavili prvé počítadlo, vznikli na Sibíri a v Škandinávii prvé lyže. Malí i veľkí zvedavci sa dozvedia, že prvé hodiny neboli slnečné, ale tieňové, a že Archimedes vymyslel kladkostroj, s ktorým úplne sám vytiahol loď na breh. Nasleduje vynález papiera, prvý parostroj, strelný prach, okuliare, camera obscura z roku 1020, da Vinciho plány lietajúceho stroja či ponorky, kníhtlač, prvý počítač z roku 1674, prvý automobil z roku 1676, teplomer od Galilea, splachovací záchod, piano, hasiaci prístroj, bicykel aj lokomotíva, no a samozrejme, počítače, fotoaparáty, telefóny, lietadlá a rýchlovlak Šinkanzen. A keď sa čitatelia dostanú do nášho letopočtu, až potom sa začnú diať veci!
Oldřich Růžička
PRÍBEH LIETADLA
Albatros Media, 34 s.
Ilustroval Tomáš Pernický a Naďa Moyzesová
Oldřich Růžička napísal okrem VYNÁLEZOV, ktorých bol spoluautorom, aj samostatnú knihu PRÍBEH LIETADLA. Lietať chceli niektorí ľudia už odpravdávna, ako hovorí legenda o Daidalovi a Ikarovi. Ako sa to všetko začalo? V Číne vymysleli šarkany, na ktorých sa pokúšali letieť prví ľudia. A v 4. storočí pred naším letopočtom sa čínske deti hrávali s hračkou, ktorá sa podobala na dnešný vrtuľník. Prvý klzák s človekom letel v 9. storočí, v 11. storočí preletel s krídlami dvesto metrov anglický mních Elmer. O lete vzduchom sníval aj renesančný génius Leonardo da Vinci, chcel však pri tom mávať rukami ako vták. Vedeli ste, že prvý akceptovateľný lietajúci stroj vymyslel švédsky filozof a vedec Swedenborg? Až po ňom prišli bratia Montgolfierovci s lietajúcimi balónmi, Otto Lilienthal s klzákmi, vzducholoď Zeppelin a lietajúci stroj bratov Wrightovcov z roku 1903. Pokrok sa nedá zastaviť, v rýchlom slede nasledovali bezmotorové i motorové lietajúce stroje, vrátane rakety. Deti sa naučia, ako je možné, že veci ťažšie ako vzduch letia; uvidia, ako vyzerá kokpit dopravného lietadla a zoznámia sa s leteckými rekordmi a s budúcnosťou letectva, vrátane najmodernejších vojenských strojov a lietajúcich áut.
Geir Tangen
MAESTRO
Nakladatelstí PLUS, 326 s.
Severské detektívky sú už pojmom, sme zvyknutí, že prinášajú vyšetrovateľov s temnými stránkami a vrahov mrazivých ako škandinávska zima. Geir Tangen je obľúbený bloger, autor najčítanejšieho nórskeho webu o novinkách krimižánru, ktoré od roku 2012 recenzuje. Nečudo, že po čase neodolal a napísal vlastnú detektívku. Jej hlavným hrdinom je novinár, ktorému niekto pravidelne posiela e-maily s menami budúcich obetí; páchateľom je vyšinutý Maestro, ktorý tvorí svoj vražedný „opus“ tak, že sa inšpiruje u autorov krimi a vraždí podľa najznámejších detektívnych bestsellerov. Tangenov debut zaujal, autor evidentne vynikajúco pozná zásady žánru, o ktorom roky píše. Svojich čitateľov pritiahol k príbehu nielen originálnou zápletkou, ale aj tým, že z neho urobil hádanku, ktoré diela známych severských autorov zaujali jeho Maestra do tej miery, že vraždí tak, ako iní píšu.
Karen Joy Fowlerová
ČERNÉ SKLO
Nakladatelství PLUS, 278 s.
Karen Joy Fowlerová je dnes 67-ročná americká spisovateľka. Napísala šesť románov a dve zbierky poviedok, získala niekoľko literárnych ocenení a celosvetový úspech (najmä vďaka vtipne napísanému románu Čitateľský klub Jane Austenovej a kontroverznej poslednej knihe, ktorá vyšla v češtine pod názvom Všichni jsme z toho úplně na větvi). Zbierka poviedok v štýle fantasy, ktorá dostala spoločný názov ČIERNE SKLO, fascinuje všetkým, čo je na Fowlerovej tvorbe jedinečné: jej nevšedná imaginácia, schopnosť spojiť dohromady historické fakty s bezbrehou fantáziou a inteligenciu so zábavou, a samozrejme, originálny zmysel pre humor. Hrdinkami pätnástich príbehov sú nekonvenčné ženské postavy. Hneď v prvej poviedke, ktorá dala meno celému súboru, vchádza do baru bojovníčka za triezvosť z devätnásteho storočia, v príbehu Elisabethin komplex sa prelínajú postavy kráľovnej Alžbety I. s herečkou Elisabeth Taylorovou a vražedkyňou Lizzie Bordonovou, v poviedke Lieserl posiela Mileva, snúbenica Alberta Einsteina budúcemu nositeľovi Nobelovej ceny listy, v ktorých mu opisuje život ich jedinej dcéry od narodenia až po starobu, hoci malá Lieserl v skutočnosti umrela veľmi skoro po narodení. Fowlerová sa v úvode k Čiernemu sklu priznáva, že ju osobne vždy viac fascinovali charaktery, ktoré zvyčajne zohrávajú iba okrajové úlohy. V jej podaní sa z nich však stávajú nezabudnuteľné antihrdinky.
Hendrik Groen
TAJNÝ DENNÍK HENDRIKA GROENA 83 ? ROKA
Vydavateľstvo XYZ, 400 s.
Na literárnom webe Torpedo Magazine vychádzal v roku 2014 denník fiktívneho holandského dôchodcu Hendrika Groena. Niekedy vtipné, niekedy vážne, inokedy dojemné a smutné každodenné záznamy pomalého plynutia života obyvateľov domova dôchodcov si všimli ľudia z vydavateľstva Meuelenhoff, ponúkli autorovi knižné vydanie a o dva roky sa všetci tešili z ceny za najlepšiu knihu roka. Skutočné meno autora nie je verejnosti známe, jednotlivé tipy sa líšia. Z napísania denníka osemdesiatnika – ktorý založil anarchistický spolok Starí, ale nie mŕtvi, lebo odmieta iba apaticky čakať na smrť, a na stránkach svojho zápisníka zaznamenáva, aké to je, keď zažívate nežný a zrejme posledný milostný vzťah – v Holandsku podozrievajú viacerých spisovateľov i známeho stand-up komika. Medzitým kniha nastúpila na cestu k čitateľom v zahraničí a na otázky o autenticite denníka odpovedá jej hrdina a autor v jednom: „Nie každá veta je lož, ale nie každé slovo je pravda.“
Jeanette Wintersonová
VIANOČNÉ DNI
12 príbehov a 12 dobrôt na 12 dní
FRAGMENT, 246 s.
Ak ste nestihli čítať túto knihu počas jedného adventu, pokojne ju odložte na ten nasledujúci. Kniha anglickej spisovateľky a novinárky Jeanette Wintersonovej sa najlepšie číta práve počas predvianočného obdobia, ktoré autorka vníma ako magický čas nielen pokoja a dobrej vôle, ale aj záhad a mágie. Jej VIANOČNÉ DNI mapujú všetko, čo pre európsku civilizáciu znamenajú Vianoce. Wintersonová otvára svoju knihu krátkou exkurziou do histórie, v ktorej čitateľa zoznamuje s pôvodom tohto sviatku, s tým, prečo a odkedy sa zdobí vianočný stromček, kedy bola odoslaná prvá vianočná pohľadnica, aké koledy sa spievajú a ako duchovnú slávnosť, žiaľ, ulúpila komercia, teda aspoň tam, kde to ľudia pripustili. Keďže Vianoce sú sviatky, počas ktorých pri jednom stole zasadnú rodiny a priatelia, pridala aj dvanásť príbehov o zázraku vianočného mystéria – a pretože rada varí, doplnila ich dvanástimi klasickými receptmi.
Autorku tejto knihy možno poznáte už z jej bestselleru s názvom Prečo byť šťastný, keď môžeš byť normálny?, ktorý má výrazne autobiografické črty. Malú Jeanette kedysi adoptovali rodičia letničiari, ktorí ju vychovávali pre misionársku činnosť. Ona však odmietla prísnu náboženskú výchovu, vyštudovala na Oxfordskej univerzite, pracovala v divadle a v novinách, teraz píše scenáre divadelných hier a úspešné knihy pre dospelých i detských čitateľov. Na striedačku žije v lesnom dome v Cotswoldse a v Londýne.
Jiří Tomek
VEĽKÉ PRÍBEHY STARÉHO ORIENTU
CPress, 312 s.
Egypt, Mezopotámia, Izrael a Arábia, Perzia a India. To sú oblasti, ktoré vnímame ako dávny Orient, tak z geografického, ako aj z kultúrneho hľadiska. Tu stála „kolíska“ ľudstva, tu sa rozkladali staroveké bájne ríše, tu vznikli mýty, legendy a rozprávky, a áno, tu majú korene aj veľké náboženské systémy. V tomto reprezentatívnom výbere, ktorý patrí do každej rodinnej knižnice, nájdete prehľad najstarších literárnych diel sveta. Sinuhet, Gilgameš, Hatšepsut, Semiramis, Samson či Šalamún s kráľovnou zo Sáby, princ Ráma a princezná Síta, bohovia Re a Šamaš, Thovt a Eset, Ištar a Aššur, Šiva a Indra, Višna a Sávitrí, džinovia a démoni, draci a bájni vtáci, strhujúce dobrodružstvá a drámy... Literárne diela starého Orientu by sme mali poznať všetci. Príbehy, ktoré zažívali hrdinovia orientálnych bájí a mýtov, tvoria dedičstvo ľudstva. Prinášajú základné otázky, ktoré ľudia riešia aj dnes – čo je skutočná múdrosť, či láska naozaj prekoná nenávisť, aký je zmysel ľudského života, ako byť spravodlivým a dobrým človekom, ako bojovať proti zlu a víťaziť nad silami temna. Ľudia, ktorí tu žili stovky generácií pred nami, nachádzali na tieto náročné otázky odpovede, ktoré odzrkadľujú múdrosť a skúsenosť vekov a ktoré sú prekvapivo aktuálne a platné aj dnes.