Klára Smolíková
FANTASTICKÉ PSANÍ
Portál, 64 s.
Ilustrácie: Viktor Svoboda
Tento súbor pracovných listov je síce v knižniciach zaradený medzi učebnice, ale jeho adresátmi pokojne môžu byť všetci tvoriví nádejní spisovatelia vo veku od 9 do 99 rokov. Ak máte v hlave nápad na vlastný príbeh, poviedku, román, zverte sa autorke literárnych hier Kláre Havlíkovej. Je to uznávaná lektorka literárnych workshopov a seminárov pre deti, študentov, pedagógov a knihovníkov, ktorým pomáha pripraviť kvalitné autorské dielne. Napísala niekoľko detských kníh rôznych žánrov, vrátane komiksu či detektívky. Pod názvom Fantastické psaní jej teraz vychádza tridsať originálnych pracovných listov plných inšpirácie na tvorbu fantasy, sci-fi či strašidelných príbehov. A pretože písať sa človek učí čítaním, cvičné úlohy pre budúcich autorov vychádzajú z takých známych titulov, ako Rowlingovej sága o Harrym Potterovi, Tolkienov Pán prsteňov, Asimovove či Čapkove vízie budúcnosti, Gluchovského katastrofické Metro, Stokerov Drakula a mnohé iné, vrátane klasických rozprávok.
Marie Benedict
V TIENI EINSTEINA
Lindeni, 296 s.
Preklad: Denisa Ghaniová
„Potrebujem svoju ženu, ona rieši všetky matematické problémy,“ priznával mladý Albert Einstein v časoch, keď ešte nebol známy ako nositeľ Nobelovej ceny, ani ako prednášajúci na jednej z najlepších univerzít sveta. Vtedy boli ešte manželia Einsteinovci šťastní, geniálna spolužiačka z vysokej školy Mileva porodila Albertovi dvoch synov, pracovali na štyroch vedeckých prácach, vrátane najvýznamnejšej teórie relativity. Mileva sa pod spoločné práce nepodpisovala, hovorievala, že oni dvaja sú „ein Stein“, „jeden kameň“. Spolužitie dvoch géniov však nebýva jednoduché. Mileva zrazu zistila, že jej manžel predpisuje, kedy môže hovoriť a kedy musí mlčať, nedáva je dosť peňazí na domácnosť, až ju postaví pred nutnosť rozvodu. Nakoniec ostala sama s dvomi synmi, jedným vážne chorým, bez nádeje na ďalšiu vedeckú činnosť či na fungujúci vzťah, zatiaľ čo jej exmanžel žal vedeckú slávu aj úspech s novou manželkou po svojom boku. Po biografii herečky a vynálezkyne Hedy Lamarrovej a spisovateľky Agathy Christie spracovala Marie Benedict zaujímavý životopis jednej z najinteligentnejších žien našej histórie, ktorá nemala šťastie ani v láske, ani v kariére.
Bernard Minier
LOV
Lindeni, 390 s.
Mráz, Kruh, Tma, Noc, Sestry a Údolie. Predchádzajúce bestsellery jedného z najlepších súčasných detektívnych autorov, na ktoré nadväzuje novinka nazvaná Lov. Bernard Minier študoval v Toulouse, tam umiestnil aj pôsobisko svojho knižného hrdinu kriminalistu Martina Servaza. Jeho posledný prípad šokuje a varuje. Pod kolesá autá, ktorým sa po ceste obklopenej lesmi vracia domov lekár z nočnej služby, skočí vydesený nahý mladík. Na hlave má nasadenú hlavu jeleňa, na tele, do ktorého niekto strieľal šípmi z kuše, vyryté slovo Spravodlivosť. Je to drogový díler, súdený navyše aj za znásilnenie dievčaťa, na ktorom sa podieľalo dvadsať mužov čiernej pleti. Pre procedurálne chyby však bol oslobodený. Podobne ako ďalšia obeť s vypáleným slovom Spravodlivosť, tentokrát beloch, takže o rasovú pomstu nejde. Zdá sa, že sa kdesi sformovala skupina tajných pomstiteľov za zločiny, ktoré ostali nepotrestané. Minier postavil proti sebe mladých mužov frustrovaných zo života, v ktorom si nedokážu nájsť dôstojné miesto, a zástupcov starnúcej generácie, ktorá chce vrátiť odchádzajúci systém s jeho pravidlami a na tých, ktorí ich porušujú, poľuje ako na lovnú zver. K celkovej frustrácii prispieva aj pandémia s jej nepredvídateľnosťou. Príbeh, ktorý vznikol na základe správ o stúpajúcej kriminalite vo francúzskych mestách, je viac ako detektívka, je to sociálna sonda do budúcnosti Európy. Minier kladie naliehavé otázky: môžeme brať spravodlivosť do vlastných rúk? Kto je tu vlastne predátor a kto obeť? A v akom svete budú vyrastať naše deti a vnuci?
Monique Gray Smith
PŘÍBĚH VÁŽKY
Portál, 150 s.
Ak patríte k tým, ktorí majú radi príbehy o Indiánoch, ich histórii a súčasnosti, vrátane mysticizmu, táto kniha vás určite zaujme. Mimoriadne zaujímavú biografiu o detstve a dospievaní polovičnej Indiánky napísala mladá žena, kanadská spisovateľka a terapeutka, ktorá v liečebnej praxi využíva vedomosti prevzaté od domorodých šamanov, aby pomáhala svojim súkmeňovcom prekonať rôzne druhy závislostí. Predovšetkým alkoholizmus je vo vykorenených indiánskych komunitách častý. Hrdinka knihy Tilly začala piť už na základnej škole. Liečenie absolvovala v špeciálnom terapeutickom centre, ktoré používa techniky indiánskych liečiteľov, ich rituály hlboko spojené s prírodou. Prelínajú sa tu motívy zo životov mladých domorodých alkoholičiek: sklamanie z rozchodu rodičov, hľadanie miesta, odkiaľ prichádzajú a kam patria, láska babičiek, porozumenie učiteliek a opora viacerých silných žien, ktoré im ukazujú, že cesta zo závislosti sa môže stať cestou k nájdeniu nového zmyslu života – a tak sa z Tilly presne tak ako aj z autorky stáva uznávaná liečiteľka členov domorodých komunít závislých na alkohole, drogách či hazarde.
Joël Pralong
NAJÍT SMYSL V NAŠICH SELHÁNÍCH
Portál, 124 s.
Autor tejto knihy je francúzsky kňaz, autor viacerých knižných bestsellerov, v ktorých vedie dialóg medzi psychológiou, medicínou a spiritualitou. „Nestačí len vrátiť človeku zdravie; ak sa mu má dariť dobre, musíme mu pomôcť nájsť dobrý dôvod, prečo má existovať, cieľ, ktorý ho presahuje a ktorý môže dosahovať,“ cituje známeho terapeuta Viktora Frankla, ktorého logoterapia tvorí prvý pilier Pralongovho prístupu k trpiacim ľuďom. Viktor Frankl dokázal prežiť hrôzy koncentračného tábora len preto, lebo sa upínal k plánu do budúcnosti: porozprávať o tom, čo sa tam dialo a o ceste z beznádeje čo najväčšiemu počtu ľudí. Druhým prameňom je pre autora duchovná sila Terezie z Lisieux, ktorá zažila temné zúfalstvo, psychicky sa zrútila, no z hlbín depresie sa vynorila posilnená vďaka viere.
V záverečnej časti kniha mapuje možnosti a techniky, ako sa vymaniť zo zdanlivo bezvýchodiskových situácií a premeniť svoje zlyhania na začiatok novej, lepšej životnej etapy. Aj v súčasnosti poznamenanej tak negatívne pandémiou covidu19 vidí nádej v tom, že duchovne vyprázdnená spoločnosť, ktorej doteraz stačil konzum a zábava, nasmeruje svoju pozornosť na skutočne dôležité otázky zmyslu života, smrti a hľadaniu toho, čo nás presahuje.
Steven R. Gundry
SKRYTÉ PŘÍČINY ÚNAVY A NEDOSTATKU ENERGIE
Grada, 254 s.
Steven R. Gundry je kalifornský lekár, ktorý sa zaoberá predovšetkým autoimunitnými ochoreniami. Námet na knihu venovanú únave mu vnukol nezrealizovaný rozhovor pre televíziu, ktorý moderátorka odriekla s odôvodnením, že nemá dosť síl na to, aby pracovala. Ako sa to stane, že človek dospeje až do štádia, keď nemá dosť energie pre život a prácu? Rodičia malých detí, zamestnanci či riaditelia podnikov, pocit vyčerpanosti je takmer všadeprítomný. Vyzerá to tak, že náš moderný životný štýl spotrebováva viac energie ako dokáže obnoviť. Chyby robíme vo všetkom, od výživy cez nedostatok pohybu, škodlivé návyky a nedostatočný spánok – a dnes k tomu všetkému musíme pripočítať aj dvojročnú etapu straty energie spojenej s covidom19. Otázka znie: čo s tým? V knihe nájdete okrem rozboru príčin tohto neradostného stavu aj dlhodobo udržateľný plán prísunu energie a vitality nazvaný Energetický paradox. Spomínajú sa v ňom také pojmy ako mikrobióm, probiotiká a prebiotiká, ketóny a mitochondrie, liečba zápalov, či vyvrátenie najznámejších mýtov o tom, čo nám škodí a čo nám prospieva. Výživový program je postavený na flexibilite, môžete si z neho vybrať to, čo vám vyhovuje, či už ste mäsožravec, vegetarián, paleo alebo vegán. To najdôležitejšie totiž je obnoviť rovnováhu črevného mikrobiómu a nastaviť sa na menej stresujúci život a pohybové aktivity, ktoré nás tešia.
Anna Austruy
ŠMAK!
Lindeni, 424 s.
Vitajte v kuchyni jednoduchosti! Kuchárskych kníh vychádza mnoho, ale takéto prehľadné recepty a jednoduché postupy – v obrázkoch a krok za krokom – prináša máloktorá z nich. Anna Austruy, koučka a autorka kníh o životných zmenách, vrátane tých, ktoré sa týkajú výživy, zozbierala 195 návodov na varenie zdravých a chutných jedál, ktorých príprava vám nezaberie veľa času. Od cviklového hummusu a kuracích krokiet, cez mrkvovú či kukuricovú polievku, plnenú cukinu a hovädzí špíz, morčacie soté na horčici, kura na thajský spôsob, kačacie plátky s figami, až po jedlá z rýb aj zeleninové špeciality, a samozrejme aj dezerty a koláče. Autorka už napísala niekoľko bestsellerov, ako výzvu zmeniť svoj život k lepšiemu za štyri týždne Na zmenu nie je nikdy neskoro, Denník lenivej ex, či Denník bývalej tučnej ženy, v ktorom zúročila svoje skúsenosti, vďaka ktorým schudla 35 kilogramov. Dnes sa venuje výžive, organizuje kurzy, píše knihy a vedie vlastnú reláciu o zdravom stravovaní pre deti. Kniha receptov ŠMAK! je vhodným darčekom pre tých, ktorí sa učia variť, ale aj tých, ktorí variť už vedia, no hľadajú rady, ako každodenné varenie zjednodušiť tak, aby nás tešilo a bavilo.
Tieto knihy si môžete objednať v e-shope Martinusu tu: