Muriel Barbery
JEDINÁ RUŽA
Lindeni, 180 s.
Francúzsku spisovateľku Muriel Barbery u nás poznáme predovšetkým vďaka prekladu jej medzinárodného bestselleru S eleganciou ježka. V svojom piatom románe Jediná ruža venuje pozornosť tým, ktorí niekoho stratili: dcéra otca a otec dcéru, muž manželku, matka dieťa, umelec celú rodinu, priateľom chýba jeden z nich. Základ knihy tvorí príbeh štyridsiatničky Rose, ktorá hľadá vlastné korene v ďalekom Japonsku. Prichádza na pár dní do Kyota, aby si vypočula poslednú vôľu otca, ktorého nikdy nepoznala. Jeho asistent ju citlivo zoznamuje s tým, kto bol jej otec, akú stopu tu po sebe zanechal, prečo sa zdanlivo nezaujímal o svoju dcéru a prečo jej teraz chce odkázať majetok. Rose zároveň spoznáva aj tradície japonskej kultúry, odlišné od všetkého, čo dosiaľ poznala. Ako botaničku ju oslovuje predovšetkým jemný súlad prírody a umenia, pokojné plynutie ročných období v záhradách chrámov, nežná krása kvetín, ktorá sa prelína s odkazom starých legiend – a z nahnevanej mladej ženy, ktorá svojmu otcovi po celý život zazlievala, že si ju nevšímal, sa v priebehu niekoľkých dní stáva chápavá a milujúca zrelá žena, ktorá prijíma svoju pravú identitu a nový domov ako miesto, kam patrí.
Julie Caplinová
KAVIAREŇ V KODANI
Grada Slovakia, 352 s.
Julie Caplinová pracovala zopár rokov v agentúre, ktorá organizovala infocesty pre novinárov do rôznych európskych destinácií. Pracovať s náročnou, občas aj rozmaznanou skupinou klientov, ktorí vyžadujú jedinečné informácie a témy, nie je jednoduché. Caplinová si uvedomila, že má v rukách zaujímavý materiál pre sériu románov. Keďže každý píše podľa svojho vnútra, vybrala si žáner romantických príbehov pre ženy. V úspešnej Kaviarni v Kodani, ktorá vyšla aj v českom preklade vo vydavateľstve Grada, prináša zmes toho, čo čitateľky chcú: peripetie vznikajúcej veľkej lásky; hrdinov, ktorí prežívajú rodinné drámy a vďaka sile priateľstva nachádzajú z nich východiská; pohľad do zákulisia atraktívneho povolania, ktoré pod povrchným pozlátkom skrýva netušené nástrahy; príťažlivé exteriéry očarujúceho mesta; a spolu s neodolateľnou vôňou kávy a domácich koláčov aj princípy hygge, dánskeho receptu na šťastný život. Keďže som kedysi ako novinárka tiež absolvovala podobnú pracovnú cestu do Kodane, rada som skúsenosti knižných novinárov porovnala s tými svojimi; nuž, tie naše neboli až také romantické, bola to však moja prvá cesta do Škandinávie a Kodaň je dodnes v mojich spomienkach nezabudnuteľným mestom, jedným z najkrajších cestovateľských zážitkov – a táto kniha odráža podobný príjemný pocit.
Monika Hodásová
VEDOMÁ CESTA ZA ZDRAVÍM
Grada Slovakia, 224 s.
Starajte sa o svoje telo, je to jediné miesto, kde naozaj musíte žiť. Týmto citátom Jima Rohna začína Monika Hodásová popisovať vlastnú cestu za zdravím a jej rady klientom, ktorí za ňou chodia ako za terapeutkou, pretože hľadajú holistický, teda celostný prístup k uzdraveniu. Monika bola vážne, naozaj vážne chorá vo veľmi mladom veku, prechádzala od lekára k lekárovi, absolvovala niekoľko operácií, jedla hrste liekov. „Rátajte s tým, že sa možno nikdy nevyliečite,“ táto osudná veta, ktorú jej povedal jeden z lekárov, keď mala iba 26 rokov, rozhodla, že zmenila svoj prístup, opustila rolu obete a vzala život do vlastných rúk. Znie to ako klišé, ale jej sa nakoniec naozaj podarilo nájsť optimálny spôsob stravovania, pohybu a nového prístupu k emočnému a duševnému zdraviu, a dnes srší zdravím. Zmena životosprávy a prehodnotenie prístupu k sebe samému, to sú kľúče k uzdraveniu, ku ktorým vedie aj svojich klientov. Po rokoch zorientovávania sa v rôznych stravovacích princípoch objavila plusy tradičnej čínskej medicíny, ktorej základy vysvetľuje v tejto knihe. Prináša aj viaceré recepty na zdravé jedlá, vybrané pozície z jogy na zvýšenie vitality, a postupy liečby zranení z nevydarených vzťahov. Poslednú kapitolu napísala ako predstavu ideálneho dňa, aký by sme všetci chceli žiť – a každá zmena, každé rozhodnutie môže byť tým krokom, ktorý takú realitu začne vytvárať.
Tieto knihy si môžete objednať v e-shope Martinusu: